Przejdź do treści

Opublikowano: 19.04.2024 15:55

Na PW powstał symulator samolotu pasażerskiego

Pilot kapitan Jacek Mainka, dr inż. Maciej Zasuwa oraz ambasador Mark Brzezinski

Laboratorium Symulatorów na Politechnice Warszawskiej wzbogaciło się o kolejny sprzęt, który pomoże studentom w zdobywaniu wiedzy o projektowaniu i budowie samolotów.

– Nie jesteśmy szkołą latania, więc nie uczymy naszych studentów, jak latać samolotami czy śmigłowcami, natomiast uczymy ich, jak działają systemy pokładowe w nowoczesnych samolotach – wyjaśnia dr inż. Maciej Zasuwa, kierownik Laboratorium Symulatorów na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.  

Dzięki symulatorom wykładowcy mogą pokazać studentom, jak w praktyce wyglądają wszystkie umieszczone w kokpicie urządzenia, których projektowania i budowy uczą się na co dzień. 

Do tej pory do dyspozycji były symulator śmigłowca PZL SW-4, rekonfugurowalna kabina samolotu klasy General Aviation (jedno- lub dwusilnikowego) lub lekkiego śmigłowca oraz symulatory systemów bezzałogowych. Teraz w laboratorium pojawił się nowy symulator – pełnowymiarowa replika Boeinga 737 w wersji MAX, czyli jednego z najbardziej popularnych samolotów komunikacyjnych świata. Replika wyposażona jest w dwa fotele dla pilotów, instrumenty pilotażowe, wyświetlacze i panele obsługi systemów pokładowych. Ponadto, symulator ma oprogramowanie realistycznie modelujące dynamikę lotu, dzięki czemu studenci mogą poznawać różne czynniki, które wpływają na wydajność samolotu i zachowanie jego systemów. Symulator w swojej bazie danych zawiera też niemal wszystkie lotniska z całego świata. 

– Symulator będzie wykorzystywany przez studentów lotnictwa i kosmonautyki do nauki funkcjonowania systemów lotniczych i budowy narzędzi symulacyjnych – opowiada dr inż. Maciej Zasuwa. 

Inwestycja kosztowała 450 tys. złotych i została sfinansowana przez Politechnikę Warszawską i firmę Boeing. Prace trwały 5 miesięcy i zaangażowały zespół z PW, a także firmy zewnętrzne. 

Oficjalne otwarcie nowego symulatora odbyło się 16 kwietnia 2024 roku. W uroczystości udział wzięli Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak, p.o. Wiceprezesa ds. Standardów Lotniczych Urzędu Lotnictwa Cywilnego Andrzej Kotwica oraz reprezentanci firmy Boeing, w tym dr Michael Haidinger (President, Boeing Deutschland, Benelux, Zentral & Osteuropa), Linda Hapgood (Vice President of Engineering – Poland and Ukraine Engineering Technology Centers) Honorata Hencel (Managing Director, Poland & Ukraine) oraz Kristin Culler (Vice President of Engineering). Politechnikę Warszawską reprezentował Prorektor ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak.  

źródła: serwis Nauka w Polsce oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa

Podobne tematy: