Studenci budują motocykl na międzynarodowe zawody

Członkowie WUT SiMRacing Team

Nasz zespół zamierza wyróżnić się w czasie zawodów autorskimi rozwiązaniami, fot. WUT SiMRacing Team

Na co dzień studiują mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW. Po zajęciach pracują nad prototypem motocykla klasy preMoto3. Przygotowują go na zawody MotoStudent, które odbędą się w październiku w Hiszpanii. Nasz WUT SiMRacing Team będzie tam jedyną drużyną z Polski.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Wszystkie zespoły startujące w konkursie dostają od organizatorów taki sam silnik (z drogowego KTM-a RC250, o pojemności 250cm3), koła, opony oraz układ hamulcowy. Resztę trzeba samodzielnie zaprojektować, a potem zbudować motocykl. W regulaminie określono, że minimalnie powinien ważyć 95 kg.

Jak w ogóle zabrać się do pracy nad takim projektem? – Zaczęliśmy od opracowania wstępnej koncepcji motocykla: określenia wymiarów, pozycji kierowcy, geometrii podwozia, układów zawieszenia, układów dźwigniowych – wyjaśnia Jan Biniewicz, kierownik WUT SiMRacing Team. – Później przeszliśmy do pracy w programach CAD, czyli narysowania modeli wszystkich elementów. Za pomocą obliczeń sprawdziliśmy wytrzymałość i zoptymalizowaliśmy konstrukcję.

Potem trzeba przenieść projekty do realnego świata, czyli po prostu zbudować motocykl. Część elementów studenci wykonują sami, ale są i takie, które muszą zamówić na zewnątrz. Zgodnie z planem, budowa ma się zakończyć pod koniec lipca. Dzięki temu zespół będzie miał 2-2,5 miesiąca na testowanie swojej maszyny. – Motocykl testowany będzie na torze, gdzie w rzeczywistych warunkach będziemy mieli możliwość sprawdzenia i ustawienia motocykla pod kątem konkretnych konkurencji, które odbędą się w ramach zawodów – opisuje Jan Biniewicz.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: