Wystawa „Walka o wolność i tożsamość narodową. 100-lecie Niepodległości Polski”

fot. Biuletyn PW

Muzeum PW zorganizowało wernisaż wystawy towarzyszącej obchodom stulecia niepodległości. W imieniu władz Uczelni, uroczystego otwarcia dokonał prof. Janusz Walo, Prorektor ds. Studenckich - Przewodniczący Komitetu Programowo-Organizacyjnego obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Otwarcie odbyło się 22 czerwca 2018 r.

Eksponaty prezentowane w ramach wystawy upamiętniającej wydarzenia roku 1918 roku, pochodzą ze zbiorów prof. Mirosława Nadera, Dyrektora Muzeum Ordynariatu Polowego płk. dr. Jacka Macyszyna, Piotra Ciborowskiego oraz Muzeum PW. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. pamiątki z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, portret Jana Paderewskiego, obrazy pędzla Jacka Macyszyna, szable i lance ułańskie, figury legionistów, medale, odznaczenia i plakiety, pocztówki, fotografie, a także publikacje i dokumenty z epoki.

Po zakończeniu I Wojny Światowej, po 123 latach niewoli, w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Dla Polaków suwerenne państwo było najwyższą wartością. Jędrzej Moraczewski tak opisywał atmosferę tamtych dni: - Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (...). Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości (...). (J. Moraczewski, „Przewrót w Polsce”).

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.