Znak Politechniki Warszawskiej

CIX koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli

Fot. BPI

Fot. BPI

Zapraszamy już 23 marca 2019 r. do Gmachu Głównego PW, gdzie w Dużej Auli połączone siły chórów z Polski i Niemiec, wykonają jedno z największych dzieł Jana Sebastiana Bacha – Pasję według św. Mateusza.

Spośród czterech pasji opartych na Ewangeliach napisanych przez Jana Sebastiana Bacha – w całości zachowały się tylko dwie, według św. Jana i Mateusza. I to ta druga określana jest jako „wielka pasja”. Choć została doceniona dopiero wiele lat po śmierci kompozytora, dziś uznaje się ją za jedno z najważniejszych dzieł oratoryjnych w historii muzyki. Bach w Pasji według św. Mateusza korzysta z fragmentów Pisma Świętego, a także wierszy napisanych przez Picandra. To muzyczny obraz męki Chrystusa uznawany za arcydzieło.

Podczas koncertu na Politechnice Warszawskiej, jak i w Hamburgu (6 kwietnia 2019 r.), Pasja zostanie wykonana w polsko-niemieckiej obsadzie - połączonych sił Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej oraz Kammerchor Musica Viva z Hamburga.

- Bach był nie tylko wyjątkowym twórcą ponadczasowych linii melodycznych, mistrzem kontrapunktu - mówi Dariusz Zimnicki, dyrygent Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej, który poprowadzi koncert 23 marca. - To kompozytor, który wnikał w charaktery postaci własnej Pasji. Ich rozterki i cierpienie opisał w swym dziele przy pomocy nut. Genialnie dobranych nut, splecionych w idealnie współgrające ze sobą motywy i frazy.

Wstęp na wydarzenie z zaproszeniami (do odebrania w p. 112 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Możliwość oglądania koncertu z krużganków – wstęp wolny.

Źródło: Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej