Udane testy motycykla WUT SiMRacing

Zespół WUT SiMRacing z pucharami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca w wyścigach Mistrzostw Słowacji, fot. WUT SiMRacing

Zespół studentów koła naukowego WUT SiMRacing, działającego przy Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych, ostatnio zdobytymi pucharami potwierdził efekty swoich prac nad motocyklem wyścigowym.

Długi weekend majowy był dla ekipy WUT SiMRacing wyjątkowo pracowity. W jego trakcie studenci zaliczyli występu aż na dwóch imprezach, podczas których mieli okazję po raz pierwszy przetestować swój motocykl  na pełnowymiarowym obiekcie wyścigowym.

Młodzi konstruktorzy wzięli udział w pierwszej rundzie Mistrzostw Słowacji rozegranej na torze Slovakiaring (seria Alpe Adria Vintage), pojawili się także na brytyjskim torze Oulton Park w wyścigu towarzyszącym Bennetts British Superbikes. Start w słowackich zawodach zakończył się zdobyciem drugiego i trzeciego miejsca podczas oddzielnych wyścigów w połączonej klasie 125SP oraz Moto3. Do obydwu sukcesów przyczynił się również Kamil Barcik, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski, który zasiadł za kierownicą studenckiego motocykla.

Kamil Barcik za kierownicą studenckiego motocykla, fot. John Robinson

Start w wymienionych zawodach umożliwiło wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzielone w ramach projektu Najlepsi z najlepszych 3.0. Droga do osiągniętego ostatnio sukcesu rozpoczęła się bowiem już w marcu 2017 roku, kiedy to siedmioosobowy zespół studentów Wydziału SiMR we współpracy ze studentem ASP w Warszawie rozpoczął prace nad zbudowaniem motocykla na zawody Moto Student. Mimo wysiłków zespołu – o których można przeczytać w artykule z serii Badania – Innowacje – Technologie – nie zostały one ukończone. To, co nie udało się w 2018 roku, zostało na szczęście zrealizowane w tym roku.

Zespół twórców motocykla planuje w najbliższym czasie kolejne dwa starty, tym razem w Pucharze Polski na Torze Poznań i podczas pierwszej edycji zawodów Moto Engineering Italy.