Znak Politechniki Warszawskiej

Projekt naukowy - od pomysłu po chwalenie się sukcesem – relacja ze spotkania

Dariusz Aksamit

Nowy rok 2017 otworzyliśmy tematem dotyczącym tworzenia i promocji projektów. Warsztaty zatytułowane "Projekt naukowy - od pomysłu po chwalenie się sukcesem" odbyły się 11 stycznia w Gmachu Głównym. Było to już czwarte wydarzenie z cyklu Babskie Spotkania – Weź sprawy w swoje ręce. Tym razem spotkanie poprowadził Dariusz Aksamit - fizyk medyczny, doktorant z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, promotor nauki.

Podczas spotkania zastanawialiśmy się wspólnie nad takimi kwestiami jak dobrze wybrać temat projektu, a następnie jak prawidłowo go przeprowadzić. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, dzięki czemu każda z uczestniczek mogła aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Dziewczyny dowiedziały się m.in. jak należy właściwie zarządzać zadaniami i jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie projektu. Poznały również źródła finansowania koncepcji.

Darek Aksamit - fizyk medyczny, doktorant z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, absolwent kierunku Fizyka Techniczna. Dawniej pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Centrum Nauki Kopernik, dziś Prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Na co dzień w pracy zajmuje się zastosowaniami promieniowania jonizującego w medycynie, pomiarami promieniowania i ochroną radiologiczną, a przez resztę czasu z pasją oddaje się popularyzacji nauki i działalności w organizacjach pozarządowych. Ze studentami pracuje na co dzień, prowadząc autorskie przedmioty dydaktyczne, zarówno specjalistyczne w ramach Pracowni Metod i Technik Jądrowych jak i dotyczące umiejętności miękkich, głównie promocji wyników badań naukowych i wystąpień publicznych. Jest finalistą pierwszej polskiej edycji konkursu FameLab, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i British Council. W 2012 roku był kandydatem do nagrody „Popularyzator Nauki”, w konkursie organizowanym przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Prywatnie uwielbia sport w dziczy – jako instruktor kajakarstwa prowadzi w wakacje grupy raftingowe w Alpach lub na morzu, wspina się w skałach lub lodowcach, jeździ na nartach, biega… Działa w organizacjach pozarządowych – sportowo w Stowarzyszeniu Kajakowym Ważka, naukowo w Fundacji Forum Atomowe i Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.
Więcej o Darku: www.aksamit.info

Szczegóły dotyczące kolejnego wydarzenia już wkrótce pojawiają się na stronie: www.pw.edu.pl/babskiespotkania.