Prezentacja projektu rakiety Grot

Prezentacja rakiety Grot, fot. SKA PW

Prezentacja rakiety Grot zaprojektowanej przez SKA PW

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej przedstawili projekt dwustopniowej rakiety Grot.

Konstrukcja została pomyślana tak, by móc sprostać konkretnemu wyzwaniu – osiągnięciu pułapu 15 km i pobiciu polskiego rekordu wysokości lotu rakiety amatorskiej. W realizacji tego planu ma pomóc charakterystyczna budowa modelu, którego główne elementy to silnik na paliwo stałe oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu. Duży silnik ma rozpędzić do niemal trzykrotności prędkości dźwięku mniejszy grot, który dzięki swojej dużej bezwładności i niewielkim rozmiarom wytraca prędkość w powolnym tempie.

Na razie przepisy nie pozwalają na przekraczanie maksymalnej dozwolonej wysokości 15 km, jednak twórcy Grota są przygotowani na zmiany w zakresie dostępności przestrzeni lotniczej. Istnieje możliwość dokonania modyfikacji w budowie rakiety, dzięki czemu mogłaby ona pokonać odległość nawet 60 kilometrów.

Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronie internetowej SKA i profilu koła na Facebooku.

źródło: profil SKA na Facebooku