Znak Politechniki Warszawskiej

Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) prezentujemy cały wachlarz dziedzin, którymi zajmują się pracownicy, studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Piszemy o ich wynalazkach, odkryciach, projektach.

Artykuły pokazują nie tylko efekt prac, ale też drogę, która doprowadziła (lub wciąż prowadzi) do sukcesu. Za pomysłami i odkryciami kryją się przecież pełni pasji ludzie. Chcemy w ten sposób zainspirować kolejnych badaczy.

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce chorób płuc

Opublikowano: 27.08.2021 12:40

Grafika projektu XLUNGS

Naukowcy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW chcą usprawnić rozpoznawanie zmian chorobowych, widocznych w tomografii komputerowej i na zdjęciach rentgenowskich płuc. Projekt będzie wsparciem dla lekarzy i pacjentów.

Chcesz zdrowo się odżywiać? Pomoże sztuczna inteligencja

Opublikowano: 20.07.2021 10:51

Zdjęcie telefonów z włączoną aplikacją Chefs'

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację Chefs’ do łatwego zarządzania przepisami kulinarnymi. Teraz rozwijają w niej nowy moduł – ułatwiający analizę posiłków.

Studenckie wsparcie dla rozwoju turystyki kosmicznej

Opublikowano: 01.07.2021 12:11

Zdjęcie zespołu z Innspace odpowiedzialnego za nagrodzony projekt

Zespół Innspace tworzony m.in. przez naszego studenta wziął udział w finale międzynarodowych zawodów Student Aerospace Challenge. Za swoją pracę dotyczącą ochrony przeciwradiacyjnej pasażerów samolotu suborbitalnego otrzymał Suborbital Day Special Prize.

Koła naukowe z PW tworzą innowacje

Opublikowano: 20.05.2021 13:47

Grafika informująca o wynikach konkursu

Nasi studenci laureatami prestiżowego programu 

OKOŃ – autonomiczna łódź podwodna studentów PW

Opublikowano: 28.04.2021 20:48

Wizualizacja łodzi podwodnej OKOŃ V2

Nowy projekt zespołu z Koła Naukowego Robotyków ma na swoim koncie dwie główne nagrody w ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich. Poznajmy OKONIA bliżej!

Drogi, które same się naprawiają

Opublikowano: 26.04.2021 11:09

Zdjęcie mikrokapsułek żelatywnowych

To brzmi jak spełnienie marzeń kierowców i zarządców dróg. Nad rozwiązaniem pracują m.in. nasi naukowcy. Obecnie trwają badania.

PW-Sat3 – trzeci studencki satelita z PW w budowie

Opublikowano: 12.04.2021 13:51

Wizualizacja PW-Sata3

Prace nad projektem zaczęli w październiku 2018 roku. Przyznają, że do działania zainspirowały ich sukcesy starszych kolegów – twórców PW-Sata – pierwszego polskiego satelity w kosmosie i PW-Sata2, który skutecznie przetestował żagiel deorbitacyjny - potencjalne rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci. Jakie cele stawiają sobie studenci pracujący nad PW-Satem3?

Projekt MOGLiS – naukowe wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej

Opublikowano: 23.03.2021 14:40

Grafika przedstawiająca baterie

Coraz większe rozpowszechnienie pojazdów elektrycznych a także stale rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii stwarza potrzebę opracowania nowych, lekkich, bardziej pojemnych i wydajnych systemów magazynowania energii, wśród których dominują elektrochemiczne magazyny energii (ang. electrochemical energy storage, EES).

Ekogroszek nie jest ekologiczny – wyniki badań naukowców z PW

Opublikowano: 11.03.2021 14:53

Zdjęcie komina i unoszącego się dymu

Wielokrotnie przekroczone normy pyłu całkowitego w spalinach, znaczące przekroczenie stężeń tlenku węgla i tlenków azotu, emisja rakotwórczego benzo(a)pirenu – to główne wnioski z badań ekogroszku, które na zlecenie fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi przeprowadził zespół dr. hab. inż. Artura Badydy, prof. uczelni z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Nowatorski materiał kompozytowy

Opublikowano: 01.03.2021 11:08

Zdjęcie mgr. inż. Kamila Dydka

Wymagania dotyczące właściwości materiałów kompozytowych wykorzystywanych w przemyśle stale rosną. Firmy szukają choćby najmniejszych przewag, a pomagają im w tym naukowcy. Nad innowacyjnym rozwiązaniem, które może znaleźć zastosowanie w lotnictwie, energetyce wiatrowej, motoryzacji, a nawet w medycynie i w artykułach sportowych, pracuje mgr inż. Kamil Dydek – doktorant z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem.

Poznać materię i zrozumieć ewolucję Wszechświata

Opublikowano: 23.02.2021 16:47

Diagram fazowy chromodynamiki kwantowej

Dr hab. inż. Hanna Zbroszczyk, prof. uczelni z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej została laureatką konkursu SONATA BIS organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W ramach projektu powstanie nowy zespół, który zajmie się badaniami z zakresu astrofizyki.

Naukowcy z PW pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19

Opublikowano: 28.01.2021 17:03

Zdjęcie wirusa i ręki ze strzykawką

Opracowanie nanoszczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza - to cel zespołu naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz grupy immunologów. Badania są realizowane w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (konkurs IDUB against COVID-19).

Jak sztuczna inteligencja pomoże w zapobieganiu przedwczesnym porodom?

Opublikowano: 22.01.2021 16:49

Schemat rozwiązania, nad którym pracują naukowcy

Nad rozwiązaniem pracuje zespół naukowców związanych z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Wynalazek, który pomoże niewidomym

Opublikowano: 12.01.2021 11:15

Ogólna uproszczona wizualizacja urządzenia

Licealiści tworzący genialne rozwiązania ułatwiające życie ludzi? Myślicie, że takie historie zdarzają się tylko w filmach albo gdzieś za granicą? To mamy zaskoczenie. Bo ten pomysł powstał w Polsce, tuż obok nas. 

Beton nie tak daleki naturze

Opublikowano: 21.12.2020 12:38

Zdjęcie drogi miejskiej

Miejsca, w których króluje nawierzchnia betonowa, wydają się nieekologiczne i dalekie idei zrównoważonego rozwoju. Projekt Wydziału Inżynierii Lądowej PW i firmy F.B.I. Tasbud S.A. ma szansę zmienić to postrzeganie – wszystko dzięki innowacyjnym prefabrykatom nawierzchniowym.

PW w eksperymencie ALICE (CERN)

Opublikowano: 10.12.2020 15:00

Detektor ALICE

Ważna publikacja w "Nature"

Hotel jak gra? Oto pomysł studentów

Opublikowano: 10.12.2020 09:43

Zdjęcie baśniowego zamku - reklama projektu Magly

Ma umożliwić hotelom dalszy rozwój i pomóc im wyróżnić się na tle konkurencji – taki jest cel Magly – projektu, stworzonego przez pięciu studentów warszawskich uczelni, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej.

ImGen – diagnostyka koronawirusa na wyciągnięcie ręki

Opublikowano: 09.12.2020 16:48

Zdjęcie badaczki w laboratorium, fot. freepik

Czy długie kolejki do punktów pobrań w kierunku COVID-19 to standard, do którego musimy się przyzwyczaić? Konsorcjum z udziałem CEZAMAT-u i Wydziału Chemicznego PW rozpoczęło prace nad projektem mogącym pomóc w odciążeniu systemu diagnostycznego.

Ekologia i nowoczesność, czyli nowy silnik zespołu z PW

Opublikowano: 06.11.2020 14:08

Zdjęcie zespołu pracującego nad silnikami wykonane w szkielecie nowego stanowiska

Wykorzystuje paliwa gazowe, które nie były dotychczas spalane w silnikach tłokowych. Wyróżnia go wyjątkowo wysoka sprawność, a więc niska emisyjność CO2. Oto silnik, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz partnerzy przemysłowi.

Czy można szczegółowo przewidzieć proces powstawania ciała stałego z cieczy?

Opublikowano: 02.11.2020 12:32

Zdjęcie pokazujące proces koagulacji cieczy elektroreologicznej

Pod wpływem pola elektrycznego w bardzo krótkim czasie zwiększa swoją lepkość i tworzy… ciało stałe. To główna właściwość cieczy elektroreologicznej. Przez lata znalazła szereg zastosowań, ale brakowało dobrego teoretycznego wyjaśnienia tego, jak powstaje. Aż do teraz. Wszystko zmieniło się za sprawą grupy z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Nowy materiał do zastosowań w przemyśle lotniczym i kosmicznym

Opublikowano: 25.09.2020 15:34

Dr Anna Łapińska i prof. dr hab. inż. Mariusz Zdrojek

Lekki, wytrzymały mechanicznie i przewodzący ciepło, a przede wszystkim – z właściwościami ekranującymi promieniowanie elektromagnetyczne – taki będzie nanokompozyt polimerowy, nad którym pracuje dr Anna Łapińska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Jak leczyć nowotwory? Alternatywa dla chemioterapii

Opublikowano: 28.07.2020 09:24

Zdjęcie badanych materiałów

Zbadanie właściwości przeciwnowotworowych i cytotoksycznych in vitro nowej rodziny nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu (faz MXenes) oraz ich wpływu na komórki – to główny cel projektu realizowanego przez dr hab. inż. Agnieszkę Jastrzębską z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Wspólny projekt PW i Microsoftu

Opublikowano: 02.07.2020 13:48

Nasza Uczelnia znalazła się wśród laureatów najnowszej edycji programu wsparcia doktorantów Microsoft Research PhD w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Dzięki temu we wspólnym projekcie badawczym Politechniki Warszawskiej i Microsoft Research Cambridge weźmie udział jeden z naszych doktorantów.

Pierwszy polski prototyp lasera VCSEL

Opublikowano: 08.06.2020 12:41

Przekrój poprzeczny przez strukturę VCSEL

Za opracowanie i produkcję wynalazku odpowiada konsorcjum składające się z VIGO System, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej.

Pomoc w pracach nad bezpieczeństwem żywności

Opublikowano: 04.06.2020 08:56

Projekt kierowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został skierowany do finansowania w konkursie POLNOR 2019 na polsko-norweskie projekty badawcze. Znalazł się wśród siedmiu pozytywnie zaopiniowanych wniosków z kategorii zdrowie i opieka społeczna.