Soczewki Focusa – wybieramy najlepsze wynalazki minionego roku

Żagiel słoneczny Golden Fleece

"Golden Fleece", fot. materiały prasowe

Technologie powstające w naszym kraju mogą podbić świat. Redakcja magazynu „Focus” wybrała najciekawsze z nich, ale ostateczny werdykt mają podjąć czytelnicy. Wśród tegorocznych nominowanych znajduje się technologia, przy której pracowali nasi studenci.

W kategorii Innowacje techniczne nominowany jest innowacyjny materiał na kosmiczne żagle. To pomysł autorstwa firm ABM Space i Amepox oraz studentów z Politechniki Warszawskiej na co dzień pracujących nad satelitą PW-Sat2.

Zespół inżynierów opracował sposób produkcji taniego i wytrzymałego tworzywa na ogromne, bardzo cienkie żagle słoneczne. Będzie on pokryty bardzo cienką powłoką metaliczną. Surowce do jego produkcji mają być wydobywane w kosmosie – na asteroidach. Technologie stosowane przez projektantów z ABM Space mogą też być wykorzystane na Ziemi, np. do wytwarzania elastycznych układów elektronicznych. Polski projekt inteligentnego żagla słonecznego „Golden Fleece” wygrał w listopadzie 2017 roku prestiżowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Na nominowanych można głosować do 31 stycznia 2018 r. za pośrednictwem strony internetowej www.soczewki.focus.pl. Codziennie można oddać głos na jeden projekt w każdej kategorii.

Szczególnie mocno zachęcamy do głosowania na projekt innowacyjnego żagla kosmicznego „Golden Fleece”.