O elektronice, którą można wydrukować na ubraniach

Dr inż. Daniel Janczak

Pasty, które opracował dr inż. Daniel Janczak, mogą mieć szereg zastosowań, fot. nadesłane

Dla wszystkich, którzy chcieliby nosić koszulki ze świecącymi pod wpływem prądu (czyli elektroluminescencyjnymi) elementami i to koszulki, które do tego można prać i prasować, mamy dobrą wiadomość. Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej takie ubrania już powstały. To efektowny przykład wykorzystania opracowanej tam technologii.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Technologia ta polega na wytwarzaniu różnego rodzaju past, niezbędnych do wydrukowania bezpośrednio na tekstyliach elastycznych i rozciągliwych warstw elektronicznych. Warstwy te układają się w proste ścieżki (2-3-warstwowe) albo bardziej skomplikowane (8-9-warstwowe) układy funkcjonalne o określonych właściwościach. Brzmi ciekawie, ale do czego realnie można wykorzystać taką technologię? Do drukowania na ubraniach elektrod i czujników nieinwazyjnie w i czasie rzeczywistym mierzących podstawowe funkcje życiowe (jak np. rytm pracy serca), a także elementów elektroluminescencyjnych, np. mogących zapewnić motocykliście widoczność na drodze albo służyć jako ciekawy gadżet. – W znajdowaniu i opracowywaniu kolejnych aplikacji ograniczają nas głównie czas i wyobraźnia – zaznacza dr inż. Daniel Janczak, który opracował pasty.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: