Znak Politechniki Warszawskiej

Jan Czochralski – ojciec światowej elektroniki

Zjazd Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich

Zjazd Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich w Warszawie, profesor Jan Czochralski jako czwarty z lewej, fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jego odkrycia i pomysły zmieniły technologię. Życiorys wciąż pozostaje jednak zagadką – przypomina raczej losy bohatera przygodowej powieści niż cenionego naukowca. Co warto wiedzieć o Janie Czochralskim?

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Najbardziej znanym dokonaniem Jana Czochralskiego jest metoda pomiaru szybkości krystalizacji metali. Do jej odkrycia miało zresztą dojść w iście filmowych okolicznościach. Otóż pochłonięty pracą naukowiec podobno przez przypadek włożył stalówkę pióra nie do kałamarza, a do tygla ze stopioną cyną. Po wyjęciu pióra zauważył, że ze stalówki zwisa cynowy drucik. Czochralski odkrył do tego, że ten drucik jest monokryształem (pojedynczym kryształem). To właśnie badanie takich struktur przynosi najbardziej precyzyjne informacje o danym materiale.

Czachoralski dokonał swojego odkrycia w 1916 roku. Co ważne, metodę tę wykorzystywał do otrzymywania monokryształów metali. Dopiero w 1948 roku Amerykanie Gordon K. Teal i John B. Little rozszerzyli jej zastosowanie o niemetale, a konkretnie o german. Tak odkrycie polskiego naukowca zaczęło być używane już nie tylko w metalurgii, ale także w elektronice. Do dzisiaj metodą Czachralskiego wytwarza się monokryształy krzemu, z którego potem produkuje się diody, tranzystory, układy scalone czy czipy.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Artykuły z cyklu BIT PW są dostępne w dwóch wersjach językowych:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: