Znak Politechniki Warszawskiej

Absolwent PW nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej

Mgr inż. Konrad Aleksiejuk, który skończył studia z automatyki i robotyki stosowanej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, zajął drugie miejsce w kategorii prac magisterskich. 

Zdjęcie Konrada Aleksiejuka podczas kampanii testowej koła filtrów skonstruowanego na potrzeby misji Proba-3 prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną

Konrad Aleksiejuk podczas kampanii testowej koła filtrów skonstruowanego na potrzeby misji Proba-3 prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną, fot. nadesłane

Pracę pt. „Przekształtnik energoelektroniczny z łącznikami SiC do zasilania penetratora planetarnego” nasz absolwent przygotował pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Zdanowskiego.

Jej celem było opracowanie układu zasilania dla penetratora planetarnego. Zadaniem tego typu urządzeń jest zagłębianie się pod powierzchnię badanych ciał niebieskich, np. Marsa, komet lub Księżyca. W ten sposób można wprowadzić różne czujniki lub pobierać próbki z głębokości nawet do kilku metrów. Przykładem tego typu urządzenia jest penetrator HP3 obecnie działający na Marsie w ramach misji InSight.

– Opracowałem układ zasilania do penetratora nowego typu – napędzanego przez zworę magnetyczną, a nie jak dotychczas za pomocą sprężyny naciąganej przez silnik – opowiada o swojej pracy mgr inż. Konrad Aleksiejuk. – Takie rozwiązanie umożliwia dostosowywanie parametrów pracy urządzenia do warunków zastanych na badanym obiekcie. Ważnym aspektem była analiza zastosowania elementów półprzewodnikowych z węglika krzemu w środowisku kosmicznym. Sam opracowany przez mnie zasilacz także bazuje na łącznikach z SiC.

Nasz absolwent podczas swoich studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej działał w Kole Naukowym Robotyków KNR, gdzie realizował wiele ciekawych i związanych z tematyką kosmiczną projektów, a także uczestniczył w międzynarodowych konkursach, np. zawodach University Rover Challenge – konkursie łazików marsjańskich organizowanym na pustyni w amerykańskim stanie Utah.

Zdjęcie Konrada Aleksiejuka z konkursu łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych

Konrad Aleksiejuk podczas konkursu łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych, fot. nadesłane

Obecnie pracuje jako elektronik w Centrum Badań Kosmicznych, gdzie specjalizuje się w przeprowadzaniu testów oraz opracowywaniu zasilaczy na potrzeby misji kosmicznych. Jak przyznaje, wiedza nabyta podczas laboratoriów i wykładów z elektroniki, przekształtników i układów zasilających bardzo przydaje się w codziennej pracy.

W konkursie o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej mogły być zgłaszane prace dyplomowe dotyczące badań kosmicznych. Inicjatywa służy promowaniu indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich uczelni. W tym roku nagrody przyznano po raz trzeci.

Trzecie miejsce w kategorii prac inżynierskich zajął Kamil Dąbrowski - student Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych

Więcej o tegorocznych laureatach na stronie polsa.gov.pl