Opublikowano: 01.10.2021 15:51

Za nami Szkoła Letnia ENHANCE

Dwa tygodnie kreatywnej pracy, 33 studentów ze wszystkich uczelni stowarzyszonych w konsorcjum ENHANCE i wspólny wysiłek podjęty w celu zdefiniowania problemów związanych ze zmianami klimatu – tak można podsumować przedsięwzięcie ENHANCE Summer School on Climate Change zorganizowane przez Politechnikę Warszawską.

Uczestnicy Szkoły Letniej ENHANCE

– Bycie częścią tak różnorodnej mozaiki ludzi i idei było niezwykłą akademicką przygodą. Skoncentrowanie na problemach zmiany klimatu i wypracowaniu możliwych rozwiązań było lekcją życia dla wszystkich uczestników, zarówno studentów, jak i opiekunów – mówi dr inż. arch. Artur Filip z Wydziału Architektury, jeden z prowadzących.

Zajęcia odbywały się w trybie hybrydowym, a część prowadzona stacjonarnie na Politechnice Warszawskiej była pierwszym spotkaniem na żywo studentów ze wszystkich uczelni ENHANCE. Do prowadzenia zajęć wykorzystano narzędzia i metodykę design thinking.

Studenci, którzy od 15 do 28 września mieli okazję uczestniczyć w szkole letniej, przygotowywali pomysły na stworzenie zielonego kampusu. – Szkoła letnia zgromadziła studentów o różnym doświadczeniu. Dużym wyzwaniem było wykorzystanie tej różnorodności do opracowania nie tylko ciekawych koncepcji, ale również prototypów, które miały szansę zostać wstępnie przetestowane jeszcze podczas zajęć – podkreśla dr inż. Mariusz Kaleta z zespołu wykładowców szkoły letniej, na co dzień związany z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Zespoły projektowe były metodycznie prowadzone według ustalonej ścieżki projektowej. Jak podkreślają uczestnicy, proces nie był łatwy, ale wart włożonego wysiłku. Już wkrótce poznamy efekty studenckiej burzy mózgów i szczegóły zgłoszonych projektów.

Szkołę letnią prowadziło 5 pracowników naukowo-dydaktycznych z 4 wydziałów Politechniki Warszawskiej: Katarzyna Bargieł (Wydział Geodezji i Kartografii), Anna Cudny (Wydział Architektury), Artur Jerzy Filip (Wydział Architektury), Mariusz Kaleta (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) i Anna Rolewicz-Kalińska (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska). Organizatorem było Centrum Współpracy Międzynarodowej we współpracy z Zespołem Rektorskim INFOX i Ośrodkiem Kształcenia na Odległość.

Więcej informacji o Szkole Letniej ENHANCE można znaleźć na stronie internetowej summerschool.enhance.pw.edu.pl.