Opublikowano: 29.04.2021 14:11

Studencki Nobel 2021

Nasi studenci w finale konkursu

Zdjęcie promujące konkurs Studencki Nobel 2021

Finał konkursu odbędzie się maju. Szczegóły dostępne na stronie oraz w mediach społecznościowych

Piotr Araszkiewicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Hubert Graczyk z Wydziału Elektrycznego oraz Mateusz Frydrych z Wydziału Inżynierii Lądowej zostali finalistami tegorocznej edycji konkursu Studencki Nobel. Konkurs organizowany jest corocznie przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Wszystkie trzy nominacje dla studentów PW dotyczą kategorii Nauki Techniczne.

Szansę na zdobycie statuetki w tym roku mają:

  • Piotr Araszkiewicz - student Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Współzałożyciel i przewodniczący koła naukowego FiberTeam. W ramach grantu NCBR lider X jako elektronik zajmuje się oprogramowaniem stm32 oraz fpga. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas krajowych i międzynarodowych konferencji, a także uczestnicząc w wolontariacie. Jest autorem publikacji w SPIE (projekt nagrodzony Grantem Rady Kół Naukowych) oraz pomysłodawcą projektu „Drift” realizowanym wspólnie z kołem naukowym KOIOT.

  • Mateusz Frydrych – student Wydziału Inżynierii Lądowej, specjalność Mosty i Budowle Podziemne.

Założyciel i przewodniczący Koła Naukowego Geoinżynierii na WIL PW. Jest reprezentantem Polski w międzynarodowych zawodach konstruktorskich w konkurencji "Future Skills BIM" w Kazaniu oraz koordynatorem zespołu projektowego w projekcie badawczym przy udziale NCBiR. Jest również zaangażowany w kilka projektów badawczych na szczeblu międzynarodowym. Uczestniczył także jako inżynier w budowaniu najwyższego budynku w Europie - Varso Tower. Jednym z jego wielu osiągnięć jest praca dotycząca analizy konstrukcji mostu im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie uznana za najlepszą w swojej kategorii w konkursie „Wyzwania Młodego Inżyniera” magazynu Builder. Sam o sobie mówi, że jest entuzjastą łączenia teorii z praktyką, inżynierem z pasji, który kocha naukę, motocykle i konstruowanie gitar elektrycznych. 

  • Hubert Graczyk – student Automatyki i Robotyki Stosowanej na Wydziale Elektrycznym.

Twórca bolidu elektrycznego e-MaksPower przeznaczonego dla niepełnosprawnego chłopca cierpiącego na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koordynator sekcji elektronicznej oraz całego projektu autonomicznej łodzi podwodnej OKOŃ zbudowanej z myślą o międzynarodowych zawodach i badaniach naukowych prowadzonych w środowisku wodnym. Jest pierwszym autorem artykułu naukowego o wpływie zakłóceń elektromagnetycznych generowanych przez pracujące w wodzie silniki BLDC na poprawność działania czujników nawigacji inercyjnej AHRS. Wielokrotny triumfator Konkursu KOnstrukcji Studenckich KOKOS – laureat VI edycji w kategoriach „Smart Robots” oraz „Life Uprgade”, laureat VII edycji w kategorii „Joker”, a także finalista kategorii „Life Upgrade”. W latach 2019/2020 uczestniczył w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwa Edukacji i Nauki) „Najlepsi z Najlepszych! 4.0”. Jest również członkiem zespołu OKOŃ Team, który znalazł się w ścisłej czołówce drużyn zawodów Singapore AUV Challenge 2020.

Finaliści konkursu Studencki Nobel 2021 od lewej Hubert Graczyk, Mateusz Frydrych, Piotr Araszkiewicz

Głównym celem konkursu jest wyróżnienie studentów osiągających sukcesy w obszarze nauki, sztuki i działalności społecznej. Odpowiadając na potrzeby tworzenia innowacyjnych rozwiązań i inwestycji w kapitał ludzki, umożliwia wyróżniającym się studentom i młodym naukowcom wykorzystanie ich osiągnięć w świecie nauki i biznesu.

W ubiegłym roku nagrodę w kategorii Nauki Techniczne otrzymał Juliusz Bojarczuk z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Finał konkursu odbędzie się w maju. Szczegóły dostępne na stronie oraz w mediach społecznościowych.