Opublikowano: 21.06.2021 10:37

Prestiżowe stypendium dla badaczki z PW

Dr inż. Monika Janik z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znalazła się w gronie najzdolniejszych młodych naukowców z Polski.

Program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START wspiera najlepszych uczonych przed trzydziestką i zachęca ich do dalszego rozwoju naukowego. Tegoroczna setka stypendystów została wybrana spośród 1034 zgłoszeń.

Jak połączyć biotechnologię i fotonikę?

Dr inż. Monika Janik łączy je w swojej pracy, adaptując technologię światłowodową do zastosowań biomedycznych/bioczujnikowych.

Ikona cytatu

– Wykonany w ramach mojej pracy doktorskiej czujnik światłowodowy w 30 minut wykrywał bakterie E. coli O157:H7 w stężeniu zaledwie 10 CFU/mL – opowiada badaczka z PW. – Co więcej, opracowana technologia pozwoliła na pomiary badanej cieczy w zaledwie kilkunastu mikrolitrach. To z kolei umożliwiło dalsze wykorzystanie zminiaturyzowanej platformy światłowodowej do zastosowań takich jak analiza optyczna produktów procesów elektrochemicznych w objętościach rzędu pikolitrów, wykrywanie substancji psychoaktywnych (np. kokainy), monitorowanie amplifikacji izotermicznej DNA w czasie rzeczywistym czy specyficzne i bezpośrednie wykrywanie wirusa SARS-CoV 2.

Doświadczenia i projekty

Dr inż. Monika Janik jest absolwentką biotechnologii (studia inżynierskie i magisterskie) na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora z fotoniki otrzymała (z wyróżnieniem) w 2019 roku na podstawie pracy zatytułowanej „Development of rapid and real-time detection of pathogenic E. coli bacteria using microcavity in-line Mach-Zehnder interferometer (μIMZI)”. Praca została przygotowana na Universite du Quebec en Outaouais w Kanadzie (Photonic Research Center) w ramach projektu wdrożeniowego „NSERC/SPI Industrial Research Chair in photonic sensor systems for safety and security monitoring” pod kierunkiem prof. Wojtka J. Bocka i dr hab. Ewy Brzozowskiej.

Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki dr Janik pracuje od sierpnia 2019 roku, początkowo jako postdoc, a od marca 2021 jako adiunkt.

Od grudnia 2019 pracuje także jako postdoc (projekt TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (Katedra Metrologii i Optoelektroniki).

Dr Janik jest także laureatką konkursu Narodowego Centrum Nauki (program MINIATURA, 2019), w ramach którego zajmuje się badaniem substancji psychoaktywnych z użyciem mikrointerferometru Mach-Zehndera.