Potwierdzony przypadek koronawirusa na PW

W Politechnice Warszawskiej odnotowaliśmy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa. Dotyczy on studenta naszej Uczelni zamieszkałego w akademiku „Żaczek”.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w tym wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zasadami bezpieczeństwa w Politechnice Warszawskiej wprowadzonymi w związku z pandemią, zarówno chory, jak i mieszkający z nim dotychczas student, zostali umieszczeni w dwóch samodzielnych pokojach z pełnym zapleczem (tj. w przygotowanych już wcześniej na taką sytuacją tzw. „izolatoriach”).

– Chory student czuje się dobrze, ma łagodne objawy – mówi prof. Janusz Walo, Prorektor ds. Studenckich. – Dotychczasowy współlokator chorego nie ma potwierdzonego koronawirusa i mamy nadzieję, że tak zostanie. Obecnie odbywa kwarantannę. Studenci nie mają kontaktu z pozostałymi mieszkańcami akademika. Zapewniliśmy im wsparcie w podstawowych potrzebach bytowych.

aktualizacja: 16 czerwca, 9:07

Studenci mogą też dalej uczestniczyć w zajęciach przez Internet, komunikować się z otoczeniem, a w razie potrzeby korzystać z pomocy psychologicznej.

W ciągu ostatniego miesiąca chory student nie przebywał na swoim wydziale ani nie odwiedzał innych uczelnianych budynków.

Wszystkie osoby, z którymi obaj studenci mieli styczność w ostatnim czasie, zostały o tym fakcie poinformowane.

W domu studenckim „Żaczek” rygorystycznie są przestrzegane wprowadzone na czas pandemii w Politechnice Warszawskiej obostrzenia i reżimy sanitarne, w tym w szczególności zasada dystansu społecznego i obowiązek używania maseczek w przestrzeniach wspólnych. Uczelnia powiadomiła Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna o zaistniałej sytuacji natychmiast po uzyskaniu wiedzy o zachorowaniu.

aktualizacja: 16 czerwca, 8:56

Szczegółowe zalecenia, jakie nadeszły z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w odpowiedzi na zgłoszenie, zgodne są z podjętymi uprzednio działaniami i środkami zapobiegawczymi. „W przypadku stosowania i kontroli reżimu całkowite zamknięcie placówki nie jest konieczne” - czytamy w nadesłanym 15 czerwca piśmie PSSE.

W najbliższą środę zapraszamy również na cotygodniowy czat z Prorektorem ds. Studenckich dr. hab. inż. Januszem Walo, prof. PW, który dotyczyć będzie m.in. sytuacji związanej z pierwszym potwierdzonym zachorowaniem w Politechnice Warszawskiej.