Znak Politechniki Warszawskiej

Kursorem po mapie (koronawirusa)

Jak uporządkować falę danych dotyczących zachorowań na COVID-19 i uczynić z nich narzędzie pomocne w zrozumieniu dynamiki pandemii? Jedno z rozwiązań podsuwa Adam Mazurkiewicz, absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, twórca mapy koronawirusa.

mapakoronawirusa.pl

– Do działania zmotywował mnie brak sensownej, polskojęzycznej alternatywy dla projektów takich jak choćby Worldometers.info. Chciałem uruchomić coś podobnego, ale poza czystymi danymi umieścić też mapy i wykresy dla danych z Polski i świata – mówi autor strony mapakoronawirusa.pl.

Aby zrealizować ten cel, nasz absolwent stworzył mechanizm automatycznego pobierania danych, dzięki któremu informacje umieszczane na stronie są opóźnione o maksymalnie kilka minut w stosunku do źródła, z którego pochodzą. W przypadku statystyk światowych wykorzystana została strona Worldometers.info oraz interfejs API udostępniony w serwisie GitHub. Dane z Polski pochodzą ze statystyk ministerialnych oraz Wikipedii. Źródła te nie są całkowicie zsynchronizowane z oficjalnymi komunikatami Ministerstwa Zdrowia, dlatego na stronie zamieszczono również wpisy z twitterowego konta resortu – dzięki temu użytkownicy mają zapewniony dostęp nie tylko do bieżących danych, ale również pozostałych ważnych wiadomości.

Strona w całości (zarówno frontend, jak i backend) jest napisana w języku Javascript. Do wizualizacji danych użyta została popularna biblioteka D3.js. 

W planach jest udoskonalenie serwisu i dodanie funkcjonalności takich jak porównywanie danych z różnych obszarów świata na jednym wykresie czy możliwość kolorowania mapy przy uwzględnieniu różnorodnych parametrów.