Znak Politechniki Warszawskiej

Coronathon PW

Siedem zespołów podjęło się wyjątkowego wyzwania przygotowanego przez Samorząd Studentów i Radę Doktorantów naszej Uczelni. W ramach 48-godzinnego hackathonu nasi studenci mieli za zadanie zaproponować projekty rozwiązań przydatnych w radzeniu sobie ze skutkami pandemii koronawirusa.

Coronathon został zorganizowany przez Samorząd Studentów PW oraz Radę Doktorantów PW.

Coronathon został zorganizowany przez Samorząd Studentów PW oraz Radę Doktorantów PW.

Wydarzenie było przeprowadzone online, za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Całość poprzedziły szkolenia z zakresu design thinking oraz sieci neuronowych. Następnie studenci tworzący kilkuosobowe zespoły przystąpili do pracy z mentorami – w tę rolę wcielili się doktoranci – którzy wspierali ich w procesie budowania pomysłów pomagających walczyć z epidemią i żyć w czasach COVID-19.

Zwyciężyły dwa projekty. Pierwsza z koncepcji zakłada zamontowanie w kasach dyskontów urządzenia do dezynfekcji przedmiotów przy pomocy promieniowania UV. Druga to aplikacja pozwalająca uniknąć kolejek w sklepach spożywczych, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo nie tylko klientom, ale także pracownikom. Komisja, w skład której wszedł Prorektor ds. Studenckich prof. Janusz Walo, pracownicy PW, przedstawiciele firm, a także student i doktorant, wyróżniła również plan systemu ułatwiającego przyjmowanie dużej liczby zgłoszeń przez jednostki sanepidu.

Dwa najlepsze zespoły otrzymały dofinansowanie w wysokości 5000 zł na prace związane z wdrożeniem prototypów.