Opublikowano: 20.07.2021 10:51

Chcesz zdrowo się odżywiać? Pomoże sztuczna inteligencja

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację Chefs’ do łatwego zarządzania przepisami kulinarnymi. Teraz rozwijają w niej nowy moduł – ułatwiający analizę posiłków.

Zdjęcie telefonów z włączoną aplikacją Chefs'

Wszystko zaczęło się od pasji do nowych technologii i gotowania. Na zaliczenie jednego z przedmiotów na studiach na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych trzeba było zaprojektować aplikację mobilną.

– Chciałem stworzyć coś, czego sam bym używał i co ułatwiłoby mi trochę życie – opowiada Bartłomiej Gajda. – Ponieważ lubię gotować, narodził się pomysł na Chefs’ – aplikację do przechowywania przepisów. Później razem z Michałem Grzeszczykiem wzięliśmy udział w konkursie na stworzenie innowacyjnej aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję – uznaliśmy to za świetną okazję do rozwinięcia projektu.

Ten konkurs to Huawei AI Challenge 2020. Bartek i Michał go wygrali.

Jak działa Chefs’?

– Aby ułatwić zarządzanie przepisami, stworzyliśmy moduł sztucznej inteligencji – wyjaśnia Bartek. – Wystarczy zrobić zdjęcie książki kucharskiej lub screenshot z Internetu, a nasza aplikacja automatycznie odnajdzie na nim tekst i wykorzysta sieć neuronową do podziału na odpowiednie kategorie takie jak tytuł, składniki czy kroki przepisu. Dzięki temu użytkownicy w szybki sposób otrzymują przepis w wersji cyfrowej, który mogą udostępnić swoim znajomym lub znaleźć kilka miesięcy później, korzystając z naszej wewnętrznej wyszukiwarki.

Rozwiązanie proste, wygodne, praktycznie niedostępne w innych aplikacjach, w pełni bezpłatne i na wyciągnięcie ręki w sklepach Google Play oraz Huawei App Gallery.

Chefs' jest dostępny w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Zdjęcie Bartłomieja Gajdy i Michała Grzeszczyka - twórców aplikacji Chefs'

Bartłomiej Gajda i Michał Grzeszczyk - twórcy aplikacji Chefs'

Zadbać o dobre nawyki żywieniowe

Bartek i Michał nie spoczęli na laurach – dalej rozwijają swój pomysł. Wprowadzili nowe funkcjonalności: dodawanie przepisów na podstawie podanego linku do strony internetowej czy przeszukiwanie Internetu bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Postanowili też wykorzystać Chefs’ jako wsparcie w promowaniu dobrych nawyków żywieniowych. 

– Według Światowej Organizacji Zdrowia, od 1975 roku nastąpił trzykrotny wzrost liczby osób dotkniętych otyłością, a Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że co czwarty Polak boryka się z tego typu problemem – zwraca uwagę Bartek.

Studenci postanowili dodać w swojej aplikacji nowy moduł – do automatycznego obliczania wartości energetycznej posiłków na podstawie treści przepisów oraz wskazywania składników negatywnie wpływających na zdrowie. Za pomocą jednego kliknięcia będzie można sprawdzić kaloryczność dowolnego przepisu z książki, czasopisma czy Internetu. W tym celu tworzona jest specjalna sieć neuronowa, która potrafi rozpoznawać z jakich składników oraz w jakich ilościach znajdują się one w przygotowywanym posiłku. Poddawane są one analizie opartej o bazy danych kaloryczności produktów, aby w rezultacie oszacować wartość energetyczną danej potrawy.

– Chcemy zachęcić użytkowników, żeby bardziej analizowali swoje posiłki i tym samym, żeby zwiększali swoją świadomość żywieniową – mówi Bartek.

Studenci planują udostępnić nowy moduł tej jesieni.

Nowy moduł aplikacji Chefs’ Bartłomiej Gajda i Michał Grzeszczyk rozwijają w ramach projektu „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w doskonaleniu nawyków żywieniowych” finansowanego z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Najlepsi z Najlepszych! 4.0”.