Opublikowano: 27.05.2023 20:26

Byliśmy na 26. Pikniku Naukowym

Rewolucje naukowe mają wiele twarzy. My pokazaliśmy te politechniczne. I świetnie się bawiliśmy, zapraszając do świata inżynierii i pokazując Politechnikę Warszawską. Mamy nadzieję, że Wy – zwiedzający – macie podobne odczucia. 

Zdjęcie motocykla i stojących przy nim ludzi, w tle namiot

Piknik Naukowy odbył się 27 maja 2023 roku, po kilku latach przerwy ponownie na Stadionie Narodowym

Główne stanowisko naszej Uczelni znajdowało się w Strefie Przyszłości. Swoje projekty prezentowały tam nasze koła naukowe i Wydziały. Można było zobaczyć m.in. łaziki marsjańskie, roboty (w tym takiego humanoidalnego), turbinę Peltona, motocykl, kolejkę magnetyczną, materiały funkcjonalne, instalacje chemiczne, zjawiska fotoniczne czy nowoczesne oblicza druku, a także poznać specyfikę inteligentnych miast. 

Oceniając na podstawie liczby zainteresowanych osób, nieustannie obecnych w namiocie PW, rosną nam rzesze przyszłych inżynierów. 

Do swoich naukowych światów zaprosiły Koło Naukowe Bekker Team, Koło Naukowe Energetyków, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, Koło Naukowe Smart City, Koło Naukowe Robotyków, Koło Naukowe Inżynierii Fotonicznej, Koło Naukowe CMYK, Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej Venturi, Proton Dynamic, Wydział Fizyki i Wydział Inżynierii Materiałowej. 

W namiocie Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych czekały matematyczne łamigłówki, dawka wiedzy o kryptografii asymetrycznej oraz o sposobie sprawdzającym poprawność oprogramowania, który jest skuteczniejszy niż zwykłe testowanie. 

Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa zaprosił na warsztaty modelarskie, pokazy wprost z tunelu aerodynamicznego i – cieszący się wielką popularnością – lot na symulatorze. 

Na stanowisku Kół Naukowych z Wydziału Chemicznego eksperymenty i pokazy przeprowadzały Koło Naukowe Biotechnologów Herbion oraz Chemiczne Koło Naukowe Flogiston. 

W tym roku Piknik Naukowy odbył się 27 maja. Po kilku latach przerwy areną wydarzeń ponownie stał się Stadion Narodowy. To była już 26. edycja imprezy, która pokazuje, że nauka to fascynująca i bliska każdemu część życia. Tym razem motywem przewodnim pikniku były Rewolucje Naukowe. Za organizację wydarzenia odpowiadały Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.