Pierwszy start rakiety studentów PW

Rakieta TuCan

Prace nad rakietą TuCan zaczęły się w 2013 roku, fot. BPI

Z poligonu artyleryjskiego pod Toruniem wystrzelono w atmosferę rakietę TuCan, którą skonstruowali członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego. Start odbył się 29 października 2016 roku.

TuCana można wykorzystać do wynoszenia do atmosfery niewielkich instrumentów badawczych. Na pokładzie rakiety znajduje się miejsce dla ośmiu eksperymentów tzw. CanSatów, rozmiarem zbliżonych do puszki napoju o pojemności 0,33 litra i masie ok. 350 gramów. Sam TuCan ma ponad 2 metry, a jego masa startowa wynosi ok. 28 kilogramów.

Egzemplarz wystrzelony w Toruniu osiągnął wysokość ok. 3500 metrów.

Pomysł na stworzenie rakiety narodził się w 2013 r. Prace nad projektem zaczęły się półtora roku temu. W budowie rakiety pomogło 50 tys. dolarów z grantu przyznanego przez koncern Raytheon.

Studentów ze SKA w pracach wspierał opiekun merytoryczny projektu - dr hab. inż. Robert Głębocki, prof. PW z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Większość elementów rakiety TuCan wyprodukowano w Polsce. Studenci Politechniki Warszawskiej samodzielnie zaprojektowali i zbudowali głowicę oraz korpus silnika.

Projekt jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych.

W przyszłym roku Sekcja Rakietowa SKA chce być organizatorem konkursu CanSat w Polsce.

Źródło: Nauka w Polsce