Kalendarium

Miejsce: Politechnika Warszawska (różne budynki)

Zapraszamy na naukowe atrakcje przygotowane przez studentów, doktorantów i pracowników z Politechniki Warszawskiej na 27. Festiwal Nauki. Na uczestników czekają spotkania i lekcje festiwalowe, które przybiorą różne formy: warsztatów, pokazów, gier edukacyjnych, dyskusji, wykładów, a nawet zwiedzania czy naukowych wycieczek.

Na spotkania festiwalowe wstęp jest wolny (chyba że w opisie wydarzenia na stronie Festiwalu Nauki zaznaczono, że trzeba się na nie zapisać). Lekcje są przygotowane dla zorganizowanych grup szkolnych i trzeba się na nie zapisać (na stronie Festiwalu Nauki).

Pełną listą politechnicznych atrakcji prezentujemy na stronie pw.edu.pl/festiwalnauki.

Miejsce: Gmach Główny PW, Duża Aula

"Innowacje technologiczne na rzecz wolności jednostki, narodów, społeczeństw" - pod takim hasłem odbywa się "The Three Seas Generation Freedom Future Leaders Conference" - trzecia edycja międzynarodowego wydarzenia, które w tym roku gości na Politechnice Warszawskiej.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Steve Wozniak - współzałożyciel firmy Apple i konstruktor pierwszych komputerów tej marki.

Na uczestników czekają także wystąpienia innych ekspertów. Wśród nich będą m.in. dr Lars Frolund - badacz i praktyk stosowania uczenia maszynowego do zwiększania potencjału geopolitycznego danego kraju, dr Colin W. P. Lewis - pionier wdrażania AI w finansach i bankowości, dr Yuri Felshtinsky - rosyjski historyk mieszkający w Stanach Zjednoczonych, współautor głośnej, zakazanej w jego ojczyźnie publikacji "Wysadzić Rosję".

Wystąpienia wygłoszą także ekspertki z Politechniki Warszawskiej: prof. Anna Maria Wierzbicka z Wydziału Architektury (opowie o walce z bezdomnością wśród ukraińskich uchodźców przez wykorzystanie prefabrykowanych domów drewnianych) oraz prof. Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej i spółki spin-off ADJ Nanotechnology (przybliży najnowsze dokonania polskich innowatorów w zakresie nanotechnologii), a także Zuzanna Podgórska - z ACTE i laboratoriów Radonova, absolwentka Politechniki Warszawskiej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Należy się zarejestrować na stronie www genfree.eu/conference/conference-2023

Organizatorem konferencji jest Fundacja State of Poland.

Miejsce: Gniazdo - Centrum Aktywizmu Klimatycznego, ul. Krucza 17

Jak sprawić, żeby budynki były bezemisyjne? Czy modernizacja może się zwrócić? Jak zazielenić niewykorzystaną okolicę? Opowiedzą o tym studenci Politechniki Warszawskiej, którzy przez prawie dwa lata realizowali projekt Inżynierowie Nowej Generacji. Ich opiekunem był dr hab. inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej PW.

W ramach projektu studenci przygotowali koncepcję transformacji warszawskich budynków. Jako przykłady wykorzystali istniejące budynki z Śródmieścia Północnego, Gocławia i Stegien. Opracowanie objęło analizę źródeł strat energii i propozycję ich ograniczenia, dostosowanie budynków tak, żeby były bardziej przyjazne dla przyrody i mieszkańców, a także ograniczenie kosztów modernizacji. O szczegółach projektu pisaliśmy w tym tekście.

Więcej informacji o spotkaniu na Facebooku.

Miejsce: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Duża Aula

Zaczynamy nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja z udziałem Władz naszej Uczelni, studentów, doktorantów, pracowników oraz zaproszonych gości rozpocznie się 2 października o godz. 10.00.

Program inauguracji:

 • hymn państwowy, 
 • powitanie uczestników uroczystości,
 • przemówienie Rektora PW prof. Krzysztofa Zaremby,
 • wystąpienia okolicznościowe,
 • immatrykulacja,
 • Gaude Mater Polonia,
 • wystąpienie Przewodniczącego Samorządu Studentów PW,
 • wystąpienie Przewodniczącego Rady Doktorantów PW,
 • wykład inauguracyjny prof. Szymona P. Malinowskiego pt. „Kryzys klimatyczny: człowiek i natura w zwarciu”,
 • Gaudeamus igitur.

Miejsce: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w Warszawie, al. Krakowska 110/114

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej już edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, w tym wystawa historycznych i nowych maszyn. Swoje projekty pokażą także koła naukowe z Politechniki Warszawskiej, o czym piszemy na naszej stronie.

Więcej informacji na stronie wydarzenia i na Facebooku.

Miejsce: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Już po raz 20. koła naukowe i organizacje studenckie z PW zaprezentują swoje projekty, badania, efekty pracy i działalności. Targi KONIK to jedyna taka okazja w roku, żeby w jednym miejscu i czasie zobaczyć, jak studenci Politechniki rozwijają swoje pasje i umiejętności poza zajęciami i poza zajęciach.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na jubileuszowe targi. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Plac Sławika i Antalla 1

Po raz pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej odbędzie się konferencja µTAS, czyli International Conference on Miniaturized Systems for Chemistry and Life Sciences. Podczas wydarzenia prezentowane są przede wszystkim zastosowania miniaturowych systemów w diagnostyce medycznej, biologii oraz w badaniach z pogranicza proteomiki i genomiki.

27. edycja konferencji będzie okazją do wysłuchania wielu interesujących wykładów z dziedziny mikrosystemów chemicznych i biologicznych. Naukowcy z całego świata będą mieli możliwość zaprezentowania wyników swoich badań, uczestnictwa w warsztatach z zakresu mikrofluidyki oraz wymiany doświadczeń naukowych ze światowej rangi pionierami w dziedzinie miniaturowych systemów chemicznych i biologicznych.

Organizatorem wydarzenia jest międzynarodowe towarzystwo Chemical and Biological Microsystems Society. Konferencja została objęta patronatem honorowym Politechniki Warszawskiej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: microtas2023.org

Miejsce: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19

Zapraszamy na Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników. To okazja do spotkania pracodawców oferujących praktyki, staże i zatrudnienie ze studentami, poszukującymi takich ofert.

Targom towarzyszyć będzie elektroniczny katalog, który zostanie opublikowany na stronie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW i przekazany studentom Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni.

Więcej informacji o targach na stronie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Miejsce: Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, ul. Waryńskiego 1

Zapraszamy na International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications (UCRA). To trzecia edycja wydarzenia.

Konferencja poświęcona jest trendom w katalizie, które wykraczają poza tradycyjne zastosowania w reaktorach przemysłowych i rozszerzają się na nowe obszary, takie jak zdrowie, ochrona osobista, klimat i energia.

Główne tematy konferencji to:

 • Trendy w katalizie niekonwencjonalnej
 • Kataliza w niekonwencjonalnych środowiskach i zastosowaniach
 • Niekonwencjonalne metody opracowywania, syntezy i wytwarzania katalizatorów
 • Niekonwencjonalne reaktory katalityczne

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Po więcej informacji, w tym harmonogram, zapraszamy na stronę konferencji ucra2024.pw.edu.pl