Kalendarium

Miejsce: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Tematem konferencji jest szeroko rozumiana powojenna odbudowa Ukrainy, która wpisuje się w szereg działań stanowiących wyzwania o skali globalnej. To zapewnienie dostępu do kurczących się zasobów areału ziem uprawnych, wody, utrzymanie bioróżnorodności, wykorzystanie źródeł energii, które nie będą wpływać niekorzystnie na zmiany klimatu oraz powodować zanieczyszczania środowiska, a także odbudowa relacji społecznych.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim, polskim i ukraińskim. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wydarzeniem, możliwy jest już tylko udział online. Link do transmisji zostanie podany na stronie wydarzenia

Organizatorzy konferencji: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Miejsce: Łazienki Królewskie, za budynkiem Ermitażu, przy Agrykoli

Od kilku miesięcy studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej realizują projekt „stawiamy_”, którego zwieńczeniem jest budowa Pawilonu Wolności w Łazienkach Królewskich. Na jego otwarcie zapraszamy 1 lipca 2023 r. o godz. 12.00.

Po wydarzeniu, o godz. 14.00, wykład inauguracyjny pt. „Balancing architectural works and social contributions” wygłosi gość specjalny – architekt Shigeru Ban. Na spotkanie w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona).

Studenci studiów magisterskich w ramach specjalności A3 – Architektura Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia pod okiem doświadczonej kadry architektów, urbanistów i konstruktorów zaprojektowali, a także po raz pierwszy w historii wydziału wybudowali, swój projekt semestralny. Jego tematem przewodnim jest pokój. Z Pawilonu Wolności, który wyraża solidarność z Ukrainą, będzie można korzystać do końca września. Inicjatorką projektu i koordynatorką specjalizacji jest prof. Anna Wierzbicka.

Projekt ma charakter cykliczny, jest też częścią międzynarodowej konferencji pt. „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”, organizowanej przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Narodowy Instytut Dziedzictwa (3-4 lipca 2023 r.)

Więcej informacji o otwarciu Pawilonu Wolności na Facebooku, a o projekcie na Instagramie.

Miejsce: Politechnika Warszawska Filia w Płocku, ul. Ignacego Łukasiewicza 17

O wyzwaniach współczesnego budownictwa i upraszczaniu procesu inwestycyjnego w budownictwie rozmawiać będą uczestnicy VI Forum Budowlanego „Budownictwo zrównoważone”.

W ramach Forum odbędą się dwie konferencje, a także Regaty Żeglarskie o Puchar Przewodniczącego Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, która wraz z Instytutem Budownictwa Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii PW Filii w Płocku organizuje wydarzenie. Zaplanowano również wystawę osiągnięć i wyrobów dla budownictwa, wystawę motoryzacyjną „Gwiazdy budownictwa” i spotkania integracyjne.

Organizatorzy zapraszają do udziału w Forum inżynierów budownictwa, studentów i pracowników naukowych uczelni, firmy funkcjonujące w sektorze budownictwa i inżynierii środowiska oraz innych zainteresowanych tematyką.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PW Filii w Płocku.

Miejsce: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej oraz plac przed Gmachem, Pl. Politechniki 1

Jaka jest różnica pomiędzy hałasem a HA-LASEM? Zapraszamy na wernisaż instalacji Ha-LAS, stworzonej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (specjalność „Miasto jako miejsce do życia”).

Będzie to podsumowanie całorocznego projektu edukacyjnego :W CENTRUM, w ramach którego Oddział Warszawski SARP, Wydział Architektury PW oraz Grupa Saint-Gobain podejmują co roku najważniejsze i najbardziej aktualne miejskie wyzwania. W tym roku tematem projektu jest hałas.

Podczas wernisażu będzie można się dowiedzieć, dlaczego HA-LAS, czyli nowa funkcja użytkowa w mieście, służy budowaniu świadomości społecznej na temat zagrożeń powodowanych przez hałas oraz jak można poprawić istniejący krajobraz akustyczny miasta.

Po więcej informacji na temat projektu HAŁAS :W CENTRUM zapraszamy na stronę www, Facebooka, Instagrama i LinkedIna.

Miejsce: Otwarta Pracownia Jazdów

Zapraszamy na Piknik Architektury - wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej wraz z Oddziałem Warszawskim SARP, Wydziałową Radą Samorządu WAPW, Kołami Naukowymi Rysunku, Architektury Rodzimej i Architektury Kryzysu Klimatycznego, pod patronatem Dziekana Wydziału Architektury PW. 

Częścią Pikniku będzie finisaż wystawy prac studentów architektury Politechniki Warszawskiej pt. "Nowe domy na Boernerowie". Prace powstały w ramach przedmiotu semestralnego Projekt domu jednorodzinnego. Finisaż zaplanowano na godz. 16.00.

Więcej informacji o wystawie prac na Facebooku.

Szczegółowe informacje o Pikniku Architektury są dostępne w wydarzeniu na Facebooku.

Miejsce: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego 4

Zapraszamy na warsztaty architektoniczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat.

Dzieci będą tworzyć ciche domy, w których przed HAŁASEM miasta będą mogły schronić się warszawskie zwierzęta: jeż, wiewiórka, gołąb, zając, a nawet sowa. Zajęcia poprowadzi architektka dr inż. arch Anna Cudny wraz ze studentkami i studentami z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.Bezpłatne bilety do pobrania ze strony app.evenea.pl (należy pobrać bilet dla każdej osoby uczestniczącej w warsztatach). Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji o warsztatach na Facebooku.

Projekt :W CENTRUM to przedsięwzięcie organizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Miejsce: online, Facebook

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "MEETOZA - Dzielimy się wiedzą!" poświęcone tRNA.

Transferowe RNA to molekularne transportery, które swoim dwuniciowym fragmentom zawdzięczają drugorzędową strukturę przypominającą liść koniczyny. Jakie tajemnice skrywa ten rodzaj RNA? zapraszamy na wykład, który poprowadzi dr hab. inż. Małgorzata Adamczyk z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej z Katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków. 

"MEETOZA - Dzielimy się wiedzą!" to seria spotkań z naukowcami zajmującymi się biotechnologią, biologią, chemią, naukami medycznymi. Goście przekazują swoją wiedzę, odpowiadają na nurtujące pytania, inspirują. Cykl organizują studenci z Koła Naukowego Biotechnologów Herbion, które działa przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

Więcej informacji na Facebooku

Miejsce: Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Warszawa, ul. Wólczyńska 133, sala konferencyjna nr 2

Zapraszamy na 9. ŚRODOwiskowe Seminarium Fotoniczne, które organizuje Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Gościem będzie dr hab. Inż. Tomasz Osuch z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, który opowie o światłowodowych siatkach Bragga. Siatki Bragga są znane od dekad i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naukowców i inżynierów zajmujących się technologiami fotonicznymi oraz zastosowaniem rozwiązań światłowodowych w różnych obszarach przemysłu. Co wyjątkowego mają w sobie światłowodowe siatki Bragga?

Wykład potrwa ok. 40 minut. Zostanie poprzedzony wystąpieniem dr. inż. Marcina Franczyka „Światłowód z dużym rdzeniem nanostrukturyzowanym domieszkowanym tulem do zastosowań laserowych”, które potrwa ok. 15 minut.

Seminarium poprowadzą prof. dr hab. inż. Ryszard Buczyński i dr Paweł Socha.

Miejsce: hala EXPO XXI w Warszawie, ul. Prądzyńskiego 12/14 oraz online

Nauka, technologia i biznes w jednym miejscu - te trzy światy łączą się na konferencji Perspektywy Women in Tech Summit. To międzynarodowe wydarzenie z obszarów STEM, Tech & IT. 

W programie m.in. wystąpienia 150 mówców, warsztaty i targi kariery z udziałem firm technologicznych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce oraz możliwością networkingu.

Wystawcą na targach będzie Politechnika Warszawska. Zaprezentujemy tam naszą Uczelnię, jej ofertę edukacyjną, naukową i technologiczną.

Więcej informacji o konferencji na stronie womenintechsummit.pl.

Miejsce: online (platforma MS Teams po wcześniejszej rejestracji)

Dr hab. inż. Stanisław Iwan, prof. uczelni z Politechniki Morskiej w Szczecinie wygłosi wykład pt. „Knowledge-based city Logistics jako warunek rozwoju inteligentnych miast”. Spotkanie odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Miejsce: Wydział Mechaniczny Technologiczny PW, ul. Narbutta 85

Jak biznes postrzega najnowsze trendy i jak widzi swoją rolę w przyszłości? O tym rozmawiać będą uczestnicy spotkania, którego głównym gościem będzie Jayshree Seth, Corporate Scientist i Chief Science Advocate w firmie 3M. W panelu dyskusyjnym wezmą również udział Łukasz Sztern z Centrum Innowacji PW oraz dr inż. Aneta Kossobudzka-Górska i dr inż. Bartłomiej Gładysz z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej.

Przed dyskusją goście wysłuchają prezentacji amerykańskiej badaczki.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim. Wstęp wolny dla wszystkich.

Miejsce: Gmach Główny PW, Pl. Politechniki 1, sala 134

Zapraszamy na spotkanie z Arturem B. Chmielewskim, który opowie, w jaki sposób NASA decyduje dokąd wysłać przyszłe misje i w których pomóc mogą Polacy.

Artur B. Chmielewski pracuje w Centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Wykonywał wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami.

Stworzył laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy.

Artur B. Chmielewski był również konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Uwielbia pracować z młodzieżą, pomaga startupom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów.

Po odczycie zapraszamy na dyskusję z prelegentem.

Więcej informacji na stronie Centrum Studiów Zaawansowanych.

Miejsce: Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, ul. Koszykowa 75

Zapraszamy na spektakl Teatru Politechniki Warszawskiej pt. „Próby. Nadzieja umiera ostatnia” - debiut najmłodszej grupy aktorek i aktorów Teatru PW. Spektakl oparty jest na improwizacjach i przedstawia pierwszy etap pracy zespołu aktorskiego nad spektaklem, obawy, wątpliwości, improwizowane scenki, do czego to ma właściwie doprowadzić. 

To unikatowa możliwość podejrzenia procesu twórczej pracy aktora i jego przygotowań do spektaklu, przy jednoczesnym współtworzeniu tego niezwykłego wydarzenia - przecież można powiedzieć, że każdy widz jest jednocześnie współtwórcą spektaklu teatralnego.

Spektakle odbędą się z czterech terminach:

  • 3 czerwca o godz. 17.00,
  • 3 czerwca, godz. 19.00,
  • 4 czerwca o godz. 17.00,
  • 4 czerwca o godz. 19.00.

Rezerwacja wejściówek odbywa się online przez formularz.

Więcej informacji na Facebooku.

Miejsce: parking BIS (przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, naprzeciwko Gmachu Głównego)

Zapraszamy na dzień pełen zabawy, nauki i niespodzianek.

W programie:

  • warsztaty i animacje (dla dzieci i całych rodzin),
  • dmuchańce,
  • stanowiska kół naukowych z Politechniki Warszawskiej,
  • popcorn i coś słodkiego.

Te atrakcje potrwają od godz. 11.00 do 16.00.

Zwieńczeniem dnia będzie kino plenerowe - o godz. 21.30 rozpocznie się seans filmu „Fabelmanowie”.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.

Miejsce: Politechnika Warszawska oraz Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Celem Kongresu jest przedstawienie osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które po wdrożeniu mają istotny wpływ rozwój współczesnego społeczeństwa w naszym kraju.

Debatom merytorycznym będą towarzyszyły wystawy jednostek naukowych ilustrujące współczesne osiągnięcia nauki oraz miasteczko zdrowia, w którym będą oferowane różne usługi medyczne, a także prezentowane najnowsze rozwiązania i wdrożenia w zakresie ochrony zdrowia.

Uzupełnieniem tej oferty będą mobilne wystawy edukacyjne promujące osiągnięcia nauki we współczesnym społeczeństwie oraz pokazy najnowszych rozwiązań i technologii opracowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Organizator: Rada Główna Instytutów Badawczych

Współorganizatorzy: Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Badań Edukacyjnych

Więcej informacji na stronie www i Facebooku.