Wygrana studentów PW w International Autonomous Robot Racing Challenge 2018

Studenci z KNR PW stworzyli zwycięski projekt autonomicznego samochodu Selfie fot. Koło Naukowe Robotyków KNR

Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR, działającego przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowych zawodów pojazdów autonomicznych International Autonomous Robot Racing Challenge 2018, które odbyły się 13 i 14 lipca 2018 r. w Toronto.

Warto było przemierzyć niespełna siedem tysięcy kilometrów i dotrzeć aż do Kanady aby dowieść, że młodzi, polscy inżynierowie potrafią zbudować najlepszy w swojej klasie autonomiczny samochód. Pojazdy, których konstrukcja – tak jak ma to miejsce w przypadku auta Selfie- bazuje na skali RC, dostosowane są do tego aby poruszać się całkowicie samodzielnie w symulowanym środowisku drogowym. Auto, zaprojektowane przez zespół z KNR PW  jest wyposażone w kamerę, komputerowy moduł obliczeniowy, sterownik oraz zestaw czujników takich jak: magnetyczne urządzenie kodujące, czujniki odległości oraz inercyjne czujniki ruchu.

W piątek 13 lipca odbyły się testy i kwalifikacje, natomiast 14 lipca samochody rywalizowały w przejazdach na czas.

Pierwsza z dwóch konkurencji, w których Selfie zmierzył się ze swoimi rywalami był Drag Race, czyli 60-metrowy sprint autonomicznych samochodów po torze o szerokości 2 m, zakończony w pełni samodzielnym hamowaniem przed przeszkodą. Selfie znalazł się na mecie w czasie 8.02 sekund, tym samym pokonując swoich współzawodników. Czas w drugiej konkurencji, jaką stanowił Circiut race wyniósł 4.40 sekundy, ostatecznie zapewniając zespołowi Selfie najwyższe miejsce na podium.

Wygrana w International Autonomous Robot Racing Challenge 2018 to dla twórców Selfie, członków Koła Naukowego Robotyków KNR ogromny sukces. Gratulujemy!

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu „Budowa i rozwój autonomicznych pojazdów w skali 1:10 na zawody Carolo-Cup oraz International Autonomous Robot Racing Challenge” - „Najlepsi z Najlepszych 2.0.” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.