Technologia tworzona przez Hyper Poland znów nagrodzona

Nominowani w kategorii "Przełomowe Rozwiązania", pierwszy z prawej: Krzysztof Tabiszewski z Hyper Poland, fot. IAR/Łukasz Kowalski

Firma Hyper Poland założona przez absolwentów Politechniki Warszawskiej zdobyła Nagrodę Gospodarczą Polskiego Radia w kategorii „Przełomowe Rozwiązanie”. To kolejne wyróżnienie dla koncepcji transportu przyszłości młodych inżynierów z PW.

23 czerwca 2017 roku odbyła się pierwsza gala Nagród Gospodarczych Polskiego Radia. Statuetki dla najlepszych polskich firm przyznano w sześciu kategoriach, a nagroda główna przypadła koncernowi PKN Orlen.

W kategorii "Przełomowe Rozwiązanie" nagrodę przyznano firmie Hyper Poland Sp. z o.o. Założyciele Hyper Poland wywodzą się z Politechniki Warszawskiej. Na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, pod opieką prof. Janusza Piechny i przy współpracy z Politechniką Wrocławską opracowali pierwszą koncepcję pojazdu Hyperloop. W 2016 roku do zespołu dołączyli eksperci z innych branż i obecnie w projekt zaangażowanych jest ponad 30 osób. Inżynierowie współpracują również z krajowymi i zagranicznymi firmami projektowymi. Ich zespół składa się ze specjalistów z wielu dziedzin i jest gotowy na podjęcie się budowy kompleksowej infrastruktury Hyperloopa w Polsce.

– Odwracamy trochę ten paradygmat, kiedy Polska jest importerem technologii i stajemy się krajem, który może faktycznie eksportować technologie transportowe – mówił dla Polskiego Radia, Prezes Hyper Poland Krzysztof Tabiszewski.

Nagroda Gospodarcza Polskiego Radia pokazuje jak ważne są nowoczesne rozwiązania dla transportu. Kapsuła Hyperloopa miałaby rozwijać prędkość 1200 km/godz. i poruszać się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie, jak na wysokości 10 tysięcy metrów.

Obecnie trwają także prace studenckiego zespołu Hyper Poland University Team nad budową jednoosobowej kapsuły pojazdu Hyperloop, z którą pojadą na zawody Hyperloop Pod Competition. Więcej o projekcie pisaliśmy w cyklu Badania – Innowacje – Technologie.

źr. Polskie Radio