Sukces studentów architektury z PW

Baner konkursu "Dach w Wielkim Mieście"

fot. "Architektura-murator"

Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej otrzymali główną nagrodę w XVI edycji konkursu studenckiego miesięcznika "Architektura-murator". Nasi studenci znaleźli się także wśród wyróżnionych.

W tym roku tematem konkursu był "Dach w Wielkim Mieście". Zadaniem uczestników było zaadaptowanie poddasza budynku lub zaprojektowaniu nowej kubatury na dachu istniejącego obiektu w dowolnie wybranym miejscu w Polsce. Mógł to być obiekt prywatny (np. mieszkanie, dom), usługowy (np. sklep, biuro, restauracja) lub publiczny (np. dom kultury, biblioteka, szkoła).

Na konkurs nadesłano 95 prac (trzy nie spełniły wymogów formalnych konkursu), które oceniło jury w składzie: Hugon Kowalski (przewodniczący), Tomasz Kanior, Ewa Rudnicka, Wojciech Subalski i Ewa P. Porębska.

Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak zostali nagrodzeni za projekt zagospodarowania dachów dolnej części Pałacu Kultury i Nauki. "Wybranie tak trudnego tematu jakim jest centrum Warszawy i jego dwuznaczna ikona jest świadectwem świadomości projektowej autorów. Uwagę jury zwrócił również fakt, że projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy" - podano w uzasadnieniu werdyktu.

Jury przyznało ponadto trzy równorzędne wyróżnienia. Autorami jednej z takich prac są Hanna Podladowska (z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej) i Michał Starzyński (z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej). Doceniono ich "za poetyckie odkrywanie nowych przestrzeni w mieście bez narzucania gotowych rozwiązań".

Honorową wzmianką wyróżniono z kolei projekt Adama Kosika z Wydziału Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Konrada Kunca z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jury zwróciło uwagę na "podjęcie uniwersalnego tematu dachów blokowisk" i uznało, że "koncepcja jest próbą zmierzenia się z problemem usamodzielnienia się młodych ludzi".

Zgłoszone do konkursu prace mają szansę na nagrodę internautów. Głosowanie trwa od 13 do 20 marca 2017 roku na stronie internetowej konkursu

Prace studentów Wydziału Architektury PW mają następujące numery:

• projekt Elżbiety Szymańskiej i Michała Dołbniaka: 000005
  • projekt Hanny Podladowskiej i Michała Starzyńskiego: 888432