Sukces naszych studentów w konkursie energii odnawialnej

Dominik Selwa, Monika Lis i Michał Zarębski po otrzymaniu nagrody za zajęcie trzeciego miejsca w konkursie

Nasi studenci wzięli udział w konkursie, bo chcieli spróbować stworzyć coś od zera, fot. Facebook

Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej zajął trzecie miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu EDPR University Challenge.

Monika Lis, Dominik Selwa i Michał Zarębski (studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa) oraz Łukasz Kulas (student Wydziału Elektrycznego) wymyślili projekt Eko pociągu – pociągu przyszłości (Eco Train – The Train of the Future).

Do gali finałowej zespoły nie mogły udzielać szczegółowych informacji na temat swoich koncepcji. Teraz jest już to możliwe. – Projekt dotyczy montażu systemu paneli fotowoltaicznych na dachach wagonów osobowych – opisują swój pomysł studenci Politechniki Warszawskiej. – W projekcie zawarliśmy analizę techniczną, z której wynika, że energia wygenerowana przez panele słoneczne byłaby w stanie zasilić system oświetlenia oraz gniazdka elektryczne, a w przypadku niskiego obciążenia byłaby zwracana do sieci bądź wykorzystywana bezpośrednio przez lokomotywę. Przy pomocy programu ANSYS AIM obliczyliśmy także ciśnienia na powierzchni paneli w trakcie ruchu pociągu. Kolejną częścią projektu jest obszerna analiza ekonomiczna, przeprowadzona na podstawie danych uzyskanych z analizy technicznej. Użyliśmy do niej zaawansowanych metod oceny efektywności inwestycji (NPV, IRR), LCCA i analizy SWOT, szacunkowego czasu zwrotu inwestycji oraz jej rocznego wskaźnika zwrotu.

Nasi studenci postanowili wziąć udział w konkursie, by sprawdzić, czy potrafią współpracować i stworzyć coś od zera, bez wykładowców mówiących, co robić.

– Ja zostałam koordynatorem naszej grupy i jestem odpowiedzialna za część ekonomiczną i dobór źródeł energii – wyjaśniała Monika Lis, kiedy zespół pracował jeszcze nad swoją finałową prezentacją. – Dominik zajmuje się symulacjami w programach graficznych, Łukasz wszystkim, co dotyczy obwodów i obliczeń elektrycznych, a Michał rozeznaniem w polskim rynku energetycznym i zbieraniem szczegółowych informacji o transporcie. Więcej o pracy nad projektem pisaliśmy w tekście z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Sukces naszych studentów jest tym większy, że wszyscy członkowie drużyny mają za sobą dopiero albo pierwszy, albo drugi rok studiów inżynierskich. Warto też dodać, że do konkursu przygotowywali się sami, nie mieli opiekuna merytorycznego. W nagrodę za swoją pracę otrzymali 5 tys. złotych.

EDPR University Challenge to konkurs promowany przez EDP Renewables – jedną z największych firm na rynku energii odnawialnej. Uczestnicy mają za zadanie stworzyć projekt, który w obszarach technicznych, marketingowych lub biznesowych jest zgodny z rzeczywistością EDP Renewables.

W tym roku konkurs EPRR University Challenge odbył się w Polsce po raz drugi. Zgłosiło się do niego 55 zespołów. Studenci reprezentowali 6 miast oraz 12 uczelni wyższych.

Więcej o finale konkursu na stronie www.cire.pl