Sukces naszych studentów w Droniadzie 2018

Studenci z koła naukowego WUThrust podczas Droniady 2018

Nasi studenci zajęli drugie miejsce w Droniadzie 2018, fot. WUThrust

Koło naukowe WUThrust działające przy Wydziale Elektrycznym PW zajęło drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie dla zespołów akademickich w misjach związanych z wykorzystaniem dronów w strefie U-Space i systemów analizy informacji.

Droniada 2018 odbyła się w dniach 6–9 czerwca na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Składała się z trzech konkurencji: sprawdzianu technicznego (15-minutowa całościowa prezentacja konstrukcji platformy latającej oraz systemów zaimplementowanych w bezzałogowcu), pilnej dostawy w U-space (dowiezienie lekarstwa do wyznaczonych domostw w maksymalnie 30 minut) i inspekcji infrastruktury liniowej (wykrycie zmiany położenia wierzchołka masztu/masztów po nawałnicy, która zdemolowała linię średniego napięcia).

– Systemy antykolizyjne zaimplementowane w dronach zadziałały poprawnie, tak jak system wyszukiwania platform, do których należało dostarczyć fiolkę z krwią – opowiada Kamil Niedźwiedź, prezes koła WUThrust. – Całość misji wykonaliśmy w trybie lotu autonomicznego, tzn. bez ingerencji operatora. Jeszcze w październiku, kiedy zakładaliśmy koło naukowe, wizja latania w trybie autonomicznym była bardzo odległa. Druga konkurencja opierała się przede wszystkim na analizie obrazu, dokładniej na analizie kodów QR. Tak jak w przypadku pierwszej misji, lot odbył się w trybie autonomicznym.

Nasi studenci zajęli w zawodach drugie miejsce. Lepszy był tylko zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, który zdobył minimalnie więcej punktów. Na trzecim miejscu konkurs ukończyło Koło Naukowe Robotyków KNR z Politechniki Białostockiej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, które udało nam się uzyskać – mówi Kamil Niedźwiedź. – Pierwszym i moim zdaniem najważniejszym sukcesem jest fakt, iż dzięki przygotowaniom do zawodów staliśmy się zupełnie innym zespołem, zespołem, który mimo wielu przeciwności losu i ogromnej liczby niepowodzeń, nie poddał się. Praca przy tym projekcie stworzyła między nami pewnego rodzaju więź, poczucie, że możemy na siebie liczyć i razem jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele.

Nasz zespół został wystawiony na poważną próbę tuż przed startem Droniady. – We wtorek 5 czerwca roku o godz. 8.00 nasz dron, który miał startować w zawodach, rozbił się na testach na lotnisku modelarskim pod Warszawą, zniszczeniu uległa praktycznie cała konstrukcja – opowiada Kamil Niedźwiedź. – Jestem bardzo dumny z postawy członków koła, o godz. 9.00 wszyscy stawili się w warsztacie, ułożyliśmy plan działania, podzieliśmy zadania tak, aby jak najszybciej kupić nowe komponenty do drona. W 24 godziny wykonaliśmy platformę latającą w pełni gotową do wykonywania misji. Chciałbym ogromnie podziękować całemu zespołowi, a także panu Maciejowi Piaskowi, pracownikowi Wydziału Elektrycznego, który o godz. 2.00 wykonał dla nas nową płytę mocy do drona, dzięki której kilka godzin później byliśmy gotowi do pierwszych testów nowej konstrukcji. Podziękowania należą się również panu doc. dr. inż. Tomaszowi Winkowi, opiekunowi naszego koła naukowego, bez wsparcia którego nie mielibyśmy dostępu do narzędzi niezbędnych do pracy przy realizowanych projektach. Chciałbym także podziękować organizatorom Droniady 2018, w szczególności panu Sławkowi Kosielińskiemu, głównemu pomysłodawcy zawodów dronowych w Polsce. Dziękuję za praktycznie całodobowy kontakt z naszą drużyną, wsparcie w każdym aspekcie przygotowawczym do zawodów oraz za samą organizację zawodów.

Nasi studenci cieszą się z wyniku w konkursie, ale nie spoczywają na laurach. – Sukces w Droniadzie z pewnością stał się dla nas motorem napędowym do dalszej pracy, zamierzamy w przyszłym roku podjąć się realizacji bardzo ambitnego projektu, ale póki co nie mogę zdradzać szczegółów – mówi Kamil Niedźwiedź.