Rekord Polski w rękach studentów PW

Zadowoleni studenci po pobiciu rekordu, fot. FB SKA

Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej.

Rakieta studentów PW, Grot, osiągnęła pułap 18,5 kilometra. W ten sposób członkowie SKA zrealizowali 120% planu, który zakładał lot na 15 kilometrów. W jego przebiciu pomogła budowa rakiety, której główne elementy to duży silnik na paliwo stałe oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu.

Podczas testów rakieta wznosiła się z prędkością maksymalną 750 m/s (Mach 2,1). Grot zamiast spaść na spadochronie, odbył lot balistyczny. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS podanym przez rakietę, studenci odzyskali jej elementy.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim swoje rakiety testowali również konstruktorzy z Polski i zagranicy w ramach Lotów Rakiet Eksperymentalnych Polskie Towarzystwo Rakietowe.