Polskie studentki architektury wygrały międzynarodowy konkurs

Zwycięski projekt

Zwycięski projekt ma szansę na realizację, fot. www.kairalooro.com

Ich projekt obiektu sakralnego w Senegalu okazał się najlepszy. Koncepcję opracował trzyosobowy zespół LIAFINAND: Natalia Serafin (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), Paulina Górecka (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej) oraz Anita Wiśniewska (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej).

Wszystkie trzy laureatki są dopiero na I roku studiów, więc ich sukces zasługuje na tym większą uwagę.

Uczestnicy konkursu Kaira Looro International Architecture Competition mieli opracować koncepcję obiektu sakralnego, przeznaczonego dla różnych wyznań, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, może być przystosowany do innych funkcji (np. szpitala). Na lokalizację wybrano wioskę Tanaf na południu Senegalu, leżącą w regionie dotkniętym suszą i skutkami wojennych konfliktów. Takie trudności oznaczały, że architekci musieli się zmierzyć z licznymi wyzwaniami, przede wszystkim ograniczonym budżetem i brakiem wykwalifikowanych robotników. Dlatego organizatorzy zalecali, by uczestnicy konkursu wykorzystywali tradycyjne techniki budowlane oraz niedrogie, dostępne na miejscu materiały. Wskazane było zaprojektowanie obiektu maksymalnie 30-metrowego, wpisanego w krajobraz i takiego, który będzie zużywał podczas eksploatacji niewiele wody.

Polskie studentki wymyśliły, by bryła została wykonana z desek drzewa palmowego. "Poprzez układ ścieżek pragniemy naprowadzić ludność ze wsi do pawilonu. Kaplica jest wydzieloną częścią ścieżki, jednak nierozerwalnie z nią połączoną. Stojące "żyletki" nadają wnętrzu intymności, tworząc swego rodzaju podcień charakterystyczny dla budynków sakralnych. Pale jednak nie stanowią bariery, idąc w kierunku wejścia widzimy wnętrze i w każdej chwili możemy do niego wejść. Modląc się w kaplicy, cały czas jesteśmy na zewnątrz, jednak chronieni od deszczu i palącego słońca" - czytamy w opisie idei projektu.

Nagroda za zwycięstwo to 2,5 tys. euro, praktyka w pracowni Kengo Kuma Associates w Tokio oraz szansa na realizację koncepcji. Projekt zostanie bowiem przekazany organizacji pozarządowej Balouo Salo, która z kolei przekaże go społeczności Tanaf. Organizacja przyjmuje projekt na zasadzie daru, ale może zatrudnić zwycięski zespół do pracy przy realizacji.

Źródło: "Architektura-murator"