Brąz dla naszych na Shell Eco Marathon we Francji

Studenci PW na bardzo wymagającym torze pod Paryżem uzyskali wynik 170 km na litrze paliwa, fot. SKAP

Studenci Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów działającego przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa odnieśli duży sukces podczas zeszłotygodniowego maratonu bolidów Shell Eco Marathon Challenger, który odbył się pod Paryżem. Miejsce na podium stanowi dla drużyny dodatkowy czynnik motywacyjny przed zbliżającym się głównym Shell Eco Marathonem, który odbędzie się już 5 lipca w Londynie i potrwa do 8 lipca.

Celem drużyn biorących udział w zawodach jest stworzenie pojazdów, które na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kilowatogodziny energii przejadą jak najdłuższy dystans. Zaprojektowany i stworzony przez studentów PW bolid Kropelka 2.0 umożliwił drużynie z Politechniki Warszawskiej osiągnięcie tego celu. Zasilany zaledwie jednym litrem etanolu pojazd, na bardzo wymagającym torze pod Paryżem pokonał dystans aż 170 km.

Uzyskanie takiego wyniku to przedsmak i obiecująca zapowiedź tego co będzie się działo  podczas nadchodzącego starcia bolidów w przyszłym miesiącu w Londynie. Tegoroczne zawody to już 34. edycja tego wydarzenia, w którym wystartuje aż 175 zespołów z całego świata. Uczestnicy będą walczyć o podium w dwóch kategoriach: Urbanconcept (pojazdy dostosowane do jazdy miejskiej) oraz Prototype (trzy- i czterokołowe pojazdy przyszłości, nastawione na maksymalizowanie efektywności energetycznej). Drużyna SKAP weźmie udział w rywalizacji w kategorii Prototype, po raz kolejny pokładając swoje nadzieje i marzenia w autorskim projekcie bolidu Kropelka 2.0.

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu „Rozwój autonomicznego pojazdu miejskiego o minimalnym zużyciu paliwa. Udział w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon” - „Najlepsi z Najlepszych 2.0.” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.