PW-Sat w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Pierwszy Polski Studencki Satelita dostarczony do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w Holandii.

16 października 2011 roku ukończono pomyślnie wszystkie próby pierwszego polskiego satelity – satelity zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W opracowaniu i budowie tego satelity pracowali studenci z dwóch kół naukowych - Studenckiego Koła Astronautycznego (Wydział MEiL) oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej (Wydział EiTI). Opiekunem naukowym projektu był od początku prof. dr hab. inż. Piotr Wolański z wydziału MEiL.

Główny cel projektu to edukacja studentów w zakresie przygotowania, budowy i wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi. Do celów szczegółowych należą:

1. Testowanie systemu rozwijania elastycznych baterii słonecznych nowej generacji.
  2. Badanie możliwości przyspieszenia deorbitacji satelity z pomocą rozwijanej struktury, która zwiększy opór i spowoduje jego szybsze zejście z orbity.
  3. Testowanie systemu łączności z satelitą między innymi przez Politechnikę Warszawską, Akademię Morską w Gdyni oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Najbardziej aktywnymi studentami, którzy brali udział w programie budowy PW-Sat byli: Kamil Bobrowski, Andrzej Cichocki, Marcin Dobrowolski, Rafał Graczyk, Marcin Iwiński, Adam Kostrzewa, Jan Kostrzewa, Michał Kurowski, Marcin Stolarski, Tomasz Szewczyk, Maciej Urbanowicz – Studencki koordynator projektu oraz Grzegorz Woźniak.

Więcej informacji o satelicie:

prof. dr hab. inż. Piotr Wolański (z prawej) i Maciej Urbanowicz (z lewej)

Polecamy:Wywiad z prof. dr hab. inż. Piotrem Wolańskim i Maciejem Urbanowiczem