Znamy zwycięskie projekty w konkursie Mieszkanie Plus - Modelowy Dom jednorodzinny

Plakat konkursu

Partnerem programu Mieszkanie Plus jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zaprojektowanie trwałych, energooszczędnych, estetycznych oraz szybkich w realizacji domów - przed takim zadaniem stanęli uczestnicy rywalizacji. Wśród laureatów konkursów znaleźli się  pracownicy i studenci Wydziału Architektury PW.

Głównym zadaniem było  opracowanie koncepcji architektonicznych w czterech kategoriach:

• dom szeregowy,
  • dom bliźniaczy,
  • dom wolnostojący,
  • dom wolnostojący w gminach wiejskich.

W sumie do konkursu wpłynęło 90 prac. Jury przy ich ocenie szczególną uwagę zwracało na zastosowanie w projektach modułowych, inteligentnych rozwiązań, które pozwolą na maksymalne skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz obniżenie ich kosztów.

Do konkursu mogły zgłaszać się uczelnie techniczne lub pracownie architektoniczne. Pierwsze i drugie miejsce wśród szkół wyższych przypadło Wydziałowi Architektury Politechniki Warszawskiej:

• I nagroda - Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Jakub Pieńkowski, Dorota Ryżko, Joanna Ryżko
  • II nagroda - Jerzy Grochulski, Filip Karlicki, Karolina Ostrowska-Wawryniuk, Łukasz Piątek, Artur Stępniak

Dodatkowo jury doceniło projekt autorstwa zespołu WA PW w składzie: Jakub Gondorowicz, Piotr Kudelski, Piotr Banak, Aleksander Maciak, Wojciech Hryszkiewicz, przyznając mu wyróżnienie.

Organizatorem konkursu Mieszkanie Plus - Modelowy Dom jednorodzinny jest spółka BGK Nieruchomości, która zamierza wybudować prototypowe osiedla przynajmniej w 10 lokalizacjach. Docelowo najlepsze projekty mają szansę być wykorzystane i budowane w programie Mieszkanie Plus w całej Polsce.