Znamy najlepsze licea i technika w Polsce

To już XX Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2018, fot. BPI

Poznaliśmy wyniki XX Jubileuszowego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Wśród najlepszych szkół średnich w Polsce są placówki z patronatem PW.

Uroczysta gala i rozdanie dyplomów najlepszym placówkom w Polsce odbyła się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. Wszystkich gości przywitał Rektor PW, prof. Jan Szmidt. - Ten ranking wrósł już w system edukacyjny i spełnia niezwykle ważną rolę - robiony jest przecież po to, byście mogli porównywać wzajemnie efekty swojej pracy i coraz lepiej kształcić - mówił Rektor Politechniki Warszawskiej.

Zobacz galerię zdjęć>>>

Najlepszym liceum ogólnokształcącym po raz kolejny zostało XIII LO w Szczecinie – szkoła pod patronatem PW. Liceum ze Szczecina zdobyło także tytuł „Szkoły XX-lecia”. W dziesiątce najlepszych liceów w Polsce znalazły się jeszcze dwie szkoły z patronatem naszej Uczelni: na trzecim miejscu - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz na ósmym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie.

Naszą Uczelnię odwiedzili młodzież i nauczyciele z najlepszych szkół w Polsce, fot. BPI

Podczas swojego przemówienia prof. Jan Szmidt zachęcał najzdolniejszą młodzież do studiowania na Politechnice. Faktycznie, wielu z absolwentów najlepszych szkół w Polsce kontynuuje swoją edukację właśnie na naszej Uczelni.

Olga Żukowska, absolwentka XIII LO w Szczecinie, która studiuje na I roku energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW  przekonała się do studiów na PW dzięki Dniom Politechniki Warszawskiej w jej szkole. – Mogłam wtedy porozmawiać o wymaganiach uczelni, warunkach studiowania, wzięłam udział w programie mentoringowym pod opieką dr. Wojciecha Regulskiego – opowiada. – Dzięki temu programowi wysłuchałam kilku wykładów na PW, wczułam się w atmosferę i decyzja była łatwa.

Z kolei Łukasz Stępka, absolwent warszawskiego Staszica, studiuje mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. – Od zawsze interesowałem się konstrukcjami, lubiłem projektowanie – tłumaczy. – To zajęcie, które pozwala zobaczyć efekty swojej pracy i poczuć satysfakcję, gdy projekt jest dobry. Już w gimnazjum brałem udział w konkursie Akademii Wynalazców Boscha. Zbudowałem samochłodzący bidon rowerowy. A Politechnika Warszawska dlatego, że chciałem zdobyć wykształcenie na najlepszym wydziale najlepszej uczelni technicznej w kraju.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca PW, fot. BPI

Najlepszym technikum w kraju zostało z kolei Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Pełne zestawienie najlepszych liceów i techników w Polsce znajduje się na stronie Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".