Znak Politechniki Warszawskiej

Zespół studentów PW szykuje misję na Marsa

Projekt ERIS został pomyślnie zakwalifikowany do udziału w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych na przełomie maja i czerwca.

Drużyna studentów PW będzie konkurowała z 31 drużynami, w tym 5 innymi z Polski.

Grupa ERIS wywodzi się ze Studenckiego Koła Astronautycznego, które zrzesza osoby zainteresowane tematyką astronautyczną i astronomiczną. Jego członkami są studenci i absolwenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej a także innych wydziałów PW. Głównym celem SKA jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy z zakresu astronautyki i astronomii oraz jej propagowanie zarówno wśród młodzieży, studentów oraz dorosłych.

Łazik marsjański Skarabeusz został zaprojektowany i wykonany na zawody URC 2009. Była to pierwsza Polska konstrukcja na tych zawodach. Jest to robot typu ROV (remotly operated vehicle) operowany był przez operatora za pomocą Ground Station które wyposażone było w monitory z obrazem live z łazika jak i aparaturę sterującą.

Niestety przesyłka z robotem nie dotarła na czas, robot brał udział tylko w ostatnich dwóch dniach zawodów. Mimo problemów Skarabeusz osiągnął piąte miejsce na zawodach URC 2009.

Obecnie zespół pracuje nad nową konstrukcją, która weźmie udział w zawodach University Rover Challenge 2014.

W tym momencie zespół pracuje nad nową konstrukcją na zawody URC 2014. 

Trzymamy kciuki za naszych studentów!