Z nami konferencja "Transplantacja – darem życia"

Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW wita gości konferencji

Gości powitał Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW, fot. BPI

O stanie polskiej transplantologii, pobieraniu nerek od żywego dawcy, zadaniach szpitalnego koordynatora transplantacyjnego, rejestrowaniu dawców szpiku i życiu po przeszczepie opowiadali goście konferencji, która 19 stycznia 2017 roku odbyła się na Politechnice Warszawskiej.

Została ona zorganizowana w ramach programu "Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim", realizowanego z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku. Program ma przyczynić się do zwiększenia liczby przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych i rozwinięcia programu przeszczepiania nerek. Jego celem jest też uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów.

Gości i słuchaczy zgromadzonych w Małej Auli Gmachu Głównego PW powitał Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW. – To największy dar, jaki jeden człowiek może dać drugiemu – mówił o transplantacji.

Wicewojewoda mazowiecki, Sylwester Dąbrowski zwracał z kolei uwagę, że najważniejszą rzeczą w życiu jest zdrowie. – Widzimy to na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy – podkreślał. – Na święta, imieniny, jak komuś urodzi się dziecko, życzymy właśnie zdrowia. Dlatego ważne jest, żebyśmy o nie dbali, popularyzowali zdrowy styl życia i nowe metody leczenia, szczególnie te dziedziny medycyny, które wymagają pomocy drugiego człowieka – człowieka, który chce oddać cząstkę siebie albo przekazać po śmierci bliskiej osoby jej organy, żeby ktoś inny mógł żyć.

O różnych aspektach transplantologii opowiadali na konferencji przedstawiciele Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", Wojskowego Instytutu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, koordynatorzy transplantacyjni oraz osoby po przeszczepie.

Uczestnicy konferencji mogli zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej i zaopatrzyć się w oświadczenie woli.\