Znak Politechniki Warszawskiej

Wytnij Hołubca

6 października 2013 roku przeprowadzona zostanie po raz kolejny akcja Wytnij Hołubca zainicjowana przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, której głównym celem jest promowanie wśród młodych ludzi polskich tradycji ludowych i tańca ludowego oraz integracji akademickich środowisk folklorystycznych.

Wydarzenie zostało zainicjowane w 2010 roku przez zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, do którego spontanicznie przyłączyły się również inne warszawskie zespoły. Akcja rozszerzyła się na kolejne miasta: Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Lublin, Łomżę, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Zieloną Górę oraz Cleveland w Ohio.

W ramach wydarzenia 6 października 2013 roku tancerze poznańskich zespołów w strojach ludowych będą odwiedzać zaludnione punkty w mieście (dworce, parki, skwery, centra handlowe itp.) i przy akompaniamencie instrumentów ludowych będą zachęcać spacerujących Poznaniaków do zatańczenia kroku – hołubca. Finał poznańskiej akcji będzie miał miejsce na Starym Rynku o godzinie 17.00. Planowane jest również bicie rekordu w wycinaniu hołubców przez jak największą liczbę osób o tej samej godzinie w kilku miastach w kraju. Następnie tego samego dnia odbędzie się bezpłatny koncert o godzinie 19.00 w budynku ZPiT ŁANY przy ul. Dożynkowej 9g, w trakcie którego uczestnicy akcji zaprezentują bogactwo polskiego folkloru.