Wizyta Komisarz UE

Violeta Bulc, Komisarz Unii Europejskiej ds. Transportu odwiedziła Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej. Podczas spotkania zaprezentowano dotychczasowe wyniki projektu ECO-Mobilność, realizowanego przez naszą Uczelnię.

Fotorelacja z wydarzenia

Violeta Bulc odwiedziła Polskę 20 lutego 2015 r. Zapoznanie się z projektem Eco-Mobilność kierowanym przez prof. nzw. dr hab. inż. Włodzimierza Choromańskiego było jednym z punktów całodniowej wizyty Komisarz w naszym kraju, organizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Prezentacji wszystkich zadań projektu dokonała prof. nzw. dr hab. inż. Iwona Grabarek, zastępca kierownika projektu.

- Spodziewałam się czegoś małego, a otrzymałam coś naprawdę dużego. Nie spodziewałam się tak rozbudowanego projektu - powiedziała po prezentacji Violeta Bulc, Komisarz Unii Europejskiej ds. Transportu.

Eco-Mobilność to projekt wielowydziałowy, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obejmuje pięć zadań:

• system PRT  (zeroemisyjny, automatyczny system transportu publicznego o charakterze indywidualnym z funkcją „od drzwi do drzwi”, w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo)
  • eco-samochód (prototyp samochodu zaprojektowanego z myślą zarówno o osobach w pełni sprawnych, jak i tych z ograniczoną mobilnością)
  • egzoszkielet - prototyp urządzenia pionizującego i wspomagającego ruch
  • wózki inwalidzkie (elektryczny wózek zdolny do jazdy po schodach i ręczny rekreacyjno-sportowy wózek z napędem poprzez dźwignie)
  • stabilizatory, endoprotezy (stabilizatory do leczenia złamań okołostawowych oraz endoproteza stawu biodrowego)

Na spotkaniu oprócz prezentacji projektu pokazano również kabinę pojazdu w pełnej skali oraz model laboratoryjny wraz z torem nadziemnym w skali 1/4.

Szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie: www.eco-mobilnosc.pw.edu.pl