Wielka Muzyka w Małej Auli po raz setny!

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki poprowadził na scenie w Dużej Auli swoje wielkie dzieło „Siedem Bram Jerozolimy”, fot. Darek Kawka

Rozpoczynamy obchody stulecia odzyskania niepodległości

Bywalcy wielkich scen i tych mniejszych, z Polski i z zagranicy, muzyka poważna i rozrywkowa – na scenie Wielkiej Muzyki w Małej Auli wystąpiły niezliczone rzesze artystów. Od pierwszego koncertu minęło 15 lat. 13 stycznia 2018 roku Wielka Muzyka w Małej Auli zabrzmi po raz setny.

– Minęło piętnaście lat i w numeracji koncertów Wielkiej Muzyki w Małej Auli pojawiła się znamienna liczba „100” – mówi pomysłodawca cyklu prof. Andrzej Jakubiak. – Przed nami symboliczny setny koncert, którego formułę oddaje najlepiej słowo „retrospektywa”. Mam nadzieję, że uda się cofnąć czas i powrócić chociaż na chwilę do wielu wydarzeń artystycznych, które miały miejsce na scenie dotychczasowych 99 koncertów.

W Dużej Auli podczas setnego koncertu będziemy gościć legendy Wielkiej Muzyki: najlepszego polskiego dyrygenta młodego pokolenia – Łukasza Borowicza, śpiewaczki: Małgorzatę Pańko i Izabellę Kłosińską, piosenkarkę Hannę Banaszak, skrzypka Vadima Brodskiego, pianistę Pawła Kowalskiego oraz najlepsze polskie basy-barytony: Wojciecha Gierlacha i Bartłomieja Misiudę. Wystąpi także akordeonista, Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Klaudiusz Baran. Zaśpiewają: jazzman Janusz Szrom oraz laureatka czterech Fryderyków, Ania Rusowicz. Podobnie jak w pierwszych „wielkich koncertach” będziemy gościć Polską Orkiestrę Radiową. Oczywiście wystąpią także artyści z PW: Zespół Pieśni i Tańca, Chór Akademicki oraz Orkiestra Rozrywkowa „The Engineers Band”. Kierownictwa muzycznego,aranżacji i reżyserii całości podjął się Dariusz Łapiński, kompozytor, dyrygent i producent muzyczny prowadzący na naszej uczelni "The Engineers Band".

Podczas Wielkiej Muzyki występują także politechniczni artyści, fot. BPI PW

Podczas pierwszego koncertu z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli, 29 października 2002 roku, wystąpił Warszawski Kwintet Akordeonowy z Akademii Muzycznej. Już miesiąc później odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu. 8 marca 2003 roku po raz pierwszy artyści musieli „przenieść się” do Dużej Auli. Na scenie wersję koncertową „Carminy Burany” Carla Orffa wystawiło ponad 250 wykonawców. Muzyków poprowadził Łukasz Borowicz.

Podczas Wielkiej Muzyki w Małej Auli publiczności prezentowany jest różnorodny repertuar: od muzyki klasycznej, poprzez aranżacje jazzowe utworów Marka Grechuty, piosenki Edith Piaff, aż do "Pugaczowej w tangu z Piazzolą". Wiosenne koncerty należą zawsze do zespołów artystycznych Politechniki Warszawskiej.

Wielka Muzyka w Małej Auli stała się już wizytówką kulturalną Politechniki Warszawskiej. Występów w cyklu nie odmawiają nawet wielkie sławy muzyki. Na politechnicznych scenach gościli: Iwona Hossa, Violetta Chodowicz i Izabella Kłosińska – czołowe polskie sopranistki. Na PW występowali także najwybitniejsi polscy wokaliści młodego pokolenia: Wojciech Gierlach (bas), Rafał Bartmiński i Tomasz Kuk (tenorzy). Naszą publiczność zachwycały m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa czy orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej.

Publiczności prezentowany jest różnorodny repertuar, fot. BPI PW

Wyjątkowy koncert odbył się w ramach obchodów roku jubileuszowego „Stulecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej”. 5 grudnia 2015 roku Krzysztof Penderecki poprowadził swoje wielkie dzieło „Siedem Bram Jerozolimy”. Na scenie Wielkiej Muzyki były wystawiane także dzieła operowe. Pierwszy taki spektakl odbył się 19 marca 2015 roku – w wersji koncertowej usłyszeliśmy operę Wolfganga Amadeusza Mozarta „Uprowadzenie z seraju” w wykonaniu solistów i orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą Tadeusza Karolaka.

– Mam nadzieję, że setny koncert dostarczy wielu artystycznych wzruszeń i zapisze się w historii naszej uczelni jako ważne wydarzenie, tym bardziej, że otwiera w Politechnice Warszawskiej obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśla prof. Andrzej Jakubiak.

Wejściówki na koncert można odbierać w sekretariacie Prorektora ds. Studenckich (pok. 112, GG), w siedzibie Samorządu Studentów (pok. 165, GG) oraz w siedzibach: NZSS "Solidarność" (pok. 159, GG) i ZNP (145A, GG). Liczba miejsc ograniczona.

Patronatem honorowym wydarzenie objął Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin. Patronat medialny: Program Drugi Polskiego Radia.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.