Umowa o współpracy między Politechniką Warszawską i grupą SENER

Podpisana umowa ma na celu m.in. wzmocnienie kadr polskiego sektora kosmicznego, fot. Biuro Rektora PW

Dokument podpisany 16 stycznia 2019 r. zakłada między innymi podnoszenie kompetencji specjalistów sektora kosmicznego oraz prowadzenie wspólnych prac naukowo-badawczych.

Sygnatariuszami umowy byli: rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW prof. dr hab. inż. Janusz Frączek, dyrektor ds. programów kosmicznych i wojskowych SENER Diego Rodriguez oraz dyrektor generalny SENER Polska Sergio Reguero.

Założenia umowy zawartej pomiędzy Politechniką Warszawską i firmą SENER obejmują konsultacje programów zajęć i studiów, które powinny jak najlepiej przygotowywać do podjęcia pracy w sektorze kosmicznym. Obie strony będą również wspólnie prowadzić działania naukowo-badawcze. Ponadto porozumienie obejmuje realizację doktoratów wdrożeniowych. W tym modelu firma zatrudnia zdolnego naukowca, który podejmuje się rozwiązania problemu technologicznego będącego równocześnie tematem jego rozprawy doktorskiej. Porozumienie między Politechniką Warszawską a grupą SENER obejmuje również organizację warsztatów, spotkań i wydarzeń dla studentów. Jedno z nich odbyło się bezpośrednio po podpisaniu umowy i dotyczyło prac przy dużych projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Politechnika Warszawska posiada bogate doświadczenie w obrębie tematyki kosmicznej, o czym świadczą liczne wdrożenia i sukcesy, zarówno naszych naukowców, jak i studentów, którzy wysyłają w kosmos studenckie satelity. Środowisko uczelni sprzyja rozwijaniu zainteresowań oraz pogłębianiu wiedzy, która we współpracy z partnerami biznesowymi zyskuje szansę kolejnych wdrożeń – podkreśla prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Z kolei Sergio Reguero, dyrektor generalny SENER Polska, zaznaczył, że jego firma ma już ponad 50 lat doświadczenia w przemyśle kosmicznym i cieszy go możliwość dzielenia się tą praktyką ze studentami Politechniki Warszawskiej.

Więcej informacji na temat umowy można znaleźć w komunikacie prasowym.