Znak Politechniki Warszawskiej

Terahercowy skaner przesyłek pocztowych

Instytut Wysokich Ciśnień PAN (UNIPRESS), Park Innowacyjny Celestynów oraz Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów (CEZAMAT) pracują nad pierwszym terahercowym skanerem pocztowym, usprawniającym kontrolę zawartości podejrzanych przesyłek.

Fale terahercowe przechodzą przez większość suchych, niemetalicznych substancji, takich jak: plastik, tekstylia czy papier. Można je więc z powodzeniem wykorzystywać do wykrywania przedmiotów, związków chemicznych czy biologicznych ukrytych w zapieczętowanych paczkach. Promieniowanie terahercowe może być używane np. na lotniskach do prześwietlania bagaży podróżnych w poszukiwaniu broni i materiałów wybuchowych, czy w instytucjach rządowych do sprawdzenia podejrzanych przesyłek pocztowych. Obszary wykorzystania fal terahercowych nie ograniczają się jedynie do kontroli bezpieczeństwa. Rozwiązanie to mogłoby być szczególnie korzystne przy kontroli jakości produkcji np. przy pakowaniu żywności. Promienie terahercowe pozwolą na wykrycie miniaturowych (submilimetrowych) uszkodzeń na przedmiotach schodzących z taśmy produkcyjnej. Ogromny potencjał w wykorzystaniu tej technologii widzą również biolodzy i lekarze.

Pomimo tak szerokiego wachlarza możliwości aplikacyjnych, nadal głównym zmartwieniem naukowców i inżynierów jest opracowanie tanich i wydajnych źródeł oraz detektorów tego promieniowania. Wyzwanie to podjęli polscy naukowcy przy współpracy z Instytutem Wysokich Ciśnień PAN (UNIPRESS), Parkiem Innowacyjnym Celestynów oraz Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów (CEZAMAT). W jednym z warszawskich laboratoriów powstaje właśnie prototyp skanera pocztowego wykorzystujący nowe rozwiązania – źródła i detektory oparte o technologie półprzewodnikowe (w tym również azotku galu). Skaner pozwoli na stwierdzenie (z dużą dokładnością) obecności podejrzanych przedmiotów w przesyłkach listowych. Zastosowanie to jest możliwe dzięki unikatowej konstrukcji czułego, liniowego źródła i detektora, które mogą zebrać informacje z setek komórek jednocześnie.

Więcej na ten temat na stronie: http://www.cezamat.eu/

źródło: CEZAMAT