Studenci Politechniki zaprojektują Mieszkanie Plus

Jarosław Gowin, podczas konferencji Mieszkanie Plus

"Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu" – podkreślił Jarosław Gowin

– Aktywne włączenie się uczelni wyższych w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 29 czerwca 2017 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego".

– Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką – stwierdził prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. – W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego, lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Konkurs "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" przeznaczony jest dla studentów pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujących samodzielnie lub w zespołach. Choć skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury - pozostaje otwarty również na uczestników innych kierunków.

Otwarcie konkursu i ogłoszenie jego warunków nastąpi po wakacjach, na początku roku akademickiego. Prace w konkursie mają być rozwinięciem jednego z wątków przewodnich - dotyczyć będą m.in. tworzenia modelowej urbanistyki, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej, rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

To kolejna tego typu inicjatywa po ogłoszonym w marcu 2017 roku otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września 2017 roku.

– Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu – podkreślił Jarosław Gowin. – Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych – do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin.

Szczegóły dostępne na www.bgkn.pl.