SiMR z pasją o zabytkowych pojazdach

fot. Biuletyn PW

To była prawdziwa gratka dla pasjonatów motoryzacji. X Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych zgromadziło miłośników zabytkowych samochodów i motocykli, specjalistów branży pojazdowej, sympatyków starej motoryzacji, a także osoby zainteresowane osiągnięciami dawnej i współczesnej myśli inżynierskiej.

Sympozjum odbyło się 2 czerwca 2017 roku i było poświęcone technologiom w rekonstrukcji pojazdów zabytków. Podczas sympozjum dyskutowano o wykorzystaniu skanowania 3D w rekonstrukcji pojazdów oraz o nowoczesnych technologiach i o kierunkach rozwoju w muzealnictwie. Ponadto Maksymilian Sokół-Potocki z Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka J. Piłsudskiego opowiedział o cadillacu Marszałka, który można było podziwiać na Wydziale SiMR. Natomiast prof. dr hab. inż. Mariusz Pyrz z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW przybliżył ideę i historię Sympozjum.

Wśród eksponatów, jakie sprowadzone zostały na PW specjalnie na tę okazję, znalazł się również najstarszy jeżdżący pojazd w Polsce. Był to samochód parowy z 1899 roku firmy Grout, który jest jednocześnie najstarszym na świecie egzemplarzem tej firmy.

Organizatorem spotkania był Instytut Pojazdów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.