Prezydent RP Andrzej Duda w Politechnice Warszawskiej

Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji/ fot. Biuro Rektora, Politechnika Warszawska

- Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu, odbywającej się 30 czerwca 2017 r. na Politechnice Warszawskiej.

Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego przemysłu zbrojeniowego. - W zeszłym roku przecież został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina; 4,5 mld zł - czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie. Są możliwe wyższe kontrakty - stwierdził Prezydent, przemawiając na konferencji „Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa”.

- Dla wszystkich jest chyba jasne i nie jest żadną tajemnicą, że bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli gwarantowane wtedy, kiedy będą spełnione dwa warunki: gdy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie, jeżeli chodzi o ich nowoczesność i wydajność; i jeżeli będą one nasze. To znaczy, że tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy, czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także kto inny - mówił Andrzej Duda.

Zdaniem Prezydenta RP tego celu nie uda się do końca zrealizować, jeżeli Polska będzie kupowała produkty wyprodukowane przez kogoś innego lub nabywając licencję. Ale w tym wypadku istotne jest także to, - żebyśmy partycypowali w tym możliwie największym stopniu na zasadzie offsetu dostępu do technologii i wszelkich możliwych tutaj rozwiązań - dodał Prezydent.

- Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego, który będzie dobrze zarządzany, który będzie dobrze się rozwijał i który będzie przemysłem innowacyjnym - podkreślał Prezydent.

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Politechnice Warszawskiej.

Prof. Jan Szmidt podczas konferencji/zdj. Biuro Rektora, Politechnika Warszawska

Prof. Jan Szmidt podczas konferencji/Biuro Rektora, Politechnika Warszawska

Konferencja „Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa” odbyła się z udziałem prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej. Wśród prelegentów i zaproszonych gości zobaczyliśmy m.in. Adama Hamryszczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju; Krzysztofa Łączyńskiego, Dyrektora Gabinetu Politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej; Pawła Solocha, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; Błażeja Wojnicza, Prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej; Szczepana Rumana, Członka Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Piotra Wojciechowskiego, Prezesa WB Electronics.

Podczas sesji panelowej została przedstawiona strategia Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także zmiany sposobu finansowania współpracy przemysłu obronnego z krajowymi uczelniami technicznymi oraz modernizacja uzbrojenia i sprzętu Sił Zbrojnych RP uzyskanego w drodze zakupów licencyjnych, o czym opowiedział dr Tadeusz Diem. Kwestie programu organizacji badań naukowych nad nowymi technologiami dla polskiego przemysłu obronnego oraz przygotowania potrzebnych kadr w polskich uczelniach technicznych przybliżył uczestnikom spotkania prof. Robert Głębocki.

Kolejne wypowiedzi prelegentów dotyczyły również nowoczesnego przemysłu lotniczego i rakietowo-satelitarnego w Polsce z uwzględnieniem możliwości rozwoju zdolności produkcyjnych (prof. Janusz Narkiewicz), systemu zabezpieczania miast i obiektów krytycznych przed dronami poprzez pasywny monitoring (prof. Krzysztof Kulpa), kierunków rozwoju systemu bezzałogowych (dr Tomasz Mirosław) oraz nowoczesnych technologii półprzewodnikowych dla potrzeb przemysłu obronnego (prof. Tomasz Skotnicki).

Zobacz materiał wideo zrealizowany przez TVPW.

Źródło: Prezydent.pl