Prezesi dużych polskich firm to najczęściej absolwenci PW i SGH

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazły się ex aequo na pierwszym miejscu zestawienia pokazującego, jakie uczelnie ukończyli prezesi dużych polskich firm. Badanie przygotowała "Rzeczpospolita".

Absolwenci PW i SGH stanowią po 6,6% wszystkich zarządzających największymi przedsiębiorstwami w kraju. Kolejne miejsca w rankingu przypadły Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (6,42%) oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach i Uniwersytetowi Warszawskiego (po 6,24%).

Zestawienie pokazuje, że na czele dużych polskich firm najczęściej stoją osoby z dyplomami uczelni technicznych. 239 z 561 prezesów, którzy odpowiedzieli na ankietę "Rzeczpospolitej", to właśnie absolwenci szkół wyższych o takim profilu. 37 z nich skończyło Politechnikę Warszawską. To m.in. prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, szef Boryszewa Jarosław Michniuk i Krystyna Boczkowska, prezes Robert Bosch Polska.

Źródło: "Rzeczpospolita"