Politechnika upamiętni 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Pomnik Batalionu „Golski” na terenie Kampusu Centralnego PW

Pomnik Batalionu „Golski” znajduje się między Gmachem Głównym a Wydziałem Chemicznym, fot. BPI

W czasie Powstania na terenie naszej Uczelni toczyły się zaciekłe walki. Obszaru tego bronił 3 Batalion Pancerny AK z kpt. Stefanem Golędzinowskim „Golskim” jako dowódcą. Na przełomie lipca i sierpnia w szczególny sposób wspominamy tych, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach.

Rocznicowe uroczystości na Politechnice Warszawskiej rozpoczną się 31 lipca 2017 roku o godz. 17.00 pod Pomnikiem Batalionu „Golski” znajdującym się na terenie Kampusu Centralnego PW. Przedstawiciele kombatantów oraz różnych grup związanych z Politechniką złożą pod Pomnikiem kwiaty i zapalą znicze. Na godz. 18.00 zaplanowane są uroczystości na Wydziale Architektury PW, gdzie w czasie Powstania mieścił się szpital. Potem, o godz. 18.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela rozpocznie się msza święta.

Wcześniej tego dnia, o godz. 16.00, z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odbędzie się spotkanie przy Pomniku zlokalizowanym przed Gmachem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, który upamiętnia udział profesorów PW w pracach nad rozszyfrowaniem systemu radiowego sterowania niemieckimi pociskami rakietowymi V1 i V2 w czasie II wojny światowej. Na Pomniku zostanie przyklejona tabliczka z kodem QR. Po zeskanowaniu go aplikacją zainstalowaną w smartfonie na ekranie zostaną wyświetlone informacje na temat wspomnianej akcji. Tabliczka z kodem QR zostanie również przyklejona na Pomniku Batalionu „Golski”. Stanie się to o godz. 17.00.

1 sierpnia 2017 roku – w dniu 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczystości odbywać się będą na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Rozpoczną się o godz. 16.30 spotkaniem przy Pomniku Batalionu „Golski”. O godz. 17.00 początek uroczystości centralnych.

Na obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza środowisko 3 Batalionu Pancernego AK „Golski” oraz 7 Pułku Ułanów Lubelskich AK „Jeleń”.