Politechnika Warszawska utrzymała miejsce w rankingu QS World

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

W najnowszym zestawieniu QS World, obejmującym najlepsze uczelnie z całego świata, nasza Politechnika, tak samo jak przed rokiem, znalazła się w grupie uniwersytetów sklasyfikowanych na miejscach 601-650. Zajęła też trzecie miejsce wśród polskich uczelni.

Wyżej od PW, analogicznie do roku ubiegłego, sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Oba zanotowały jednak spadek w stosunku do wyników z 2016 roku (UW z 366. pozycji na miejsca 411-420, UJ z miejsc 431-440 na miejsca 461-470).

W sumie w rankingu uwzględniono 959 uczelni z całego świata, w tym 9 polskich. Zdominowały go uniwersytety amerykańskie, które zajęły trzy pierwsze pozycje. Najlepszy jest Massachusetts Institute of Technology, a za nim plasują się Stanford University i Harvard University.

Zestawienie opracowano w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy.

Najmocniejszą stroną Politechniki w rankingu jest prestiż wśród pracodawców (43,5 pkt na 100 możliwych). To najlepszy wynik spośród polskich uczelni.

Infografika pokazująca miejsce Politechniki Warszawskiej w zestawieniu QS World na przestrzeni lat

Miejsce Politechniki Warszawskiej w zestawieniu QS World na przestrzeni lat

Ranking QS World jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank.

Pełne wyniki rankingu są dostępne na stronie QS