Znak Politechniki Warszawskiej

Podsumowanie 2018 roku na Politechnice Warszawskiej

Fot. BPI

To był rok pełen wyzwań, fot. BPI

Zobaczcie, co wydarzyło się na naszej Uczelni

2018 rok to przede wszystkim wejście w życie Konstytucji dla Nauki, której wdrożenie potrwa 5 lat, oraz obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę (sonda niepodległościowa, spacer z przewodnikiem z okazji Święta Politechniki Warszawskiej, "Ławka z historią", koncert "Listy do Niepodległej", uroczyste odsłonięcie Pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego przed Gmachem Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej, tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Rodowiczowi „Anodzie” uroczyście odsłonięta i wiele innych). To jednak nie wszystko. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ubiegłorocznych wydarzeń na Politechnice Warszawskiej.

Kosmiczne dokonania

3 grudnia o godz. 19.32 nastąpił start satelity zbudowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Satelita znalazł się na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, która wystartowała z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Na kilka dni przed końcem 2018 roku studentom udało się otworzyć żagiel satelity. 

Badania, nauka i rywalizacja

Nasi studenci i pracownicy aktywnie działają na polu naukowym i odnoszą w nim liczne sukcesy. Rok 2018 to m.in. intensywna praca Koła Naukowego „Herbion” działającego przy Wydziale Chemicznym PW, pracującego nad stworzeniem substytutu jogurtu na bazie prosa. Produkt ma być lokalnym i tańszym odpowiednikiem dostępnych na rynku jogurtów wykorzystujących mleko kokosowe, ryżowe i sojowe. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem polskich mediów i środowiska wegetariańskiego.

Ogromnym zainteresowaniem na świecie mógł się cieszyć „Comixify”, czyli algorytm, który automatycznie wybiera najciekawsze i najważniejsze klatki z przesłanego filmu, a potem układa je, dopasowuje do ramek i przerabia graficznie. Tak powstają kadry komiksu. Projekt stworzyli studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych: inż. Maciej Pęśko, Adam Svystun i inż. Paweł Andruszkiewicz pod opieką naukową pracowników Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Informatyki: prof. dr. hab. inż. Przemysława Rokity i dr. inż. Tomasza Trzcińskiego.

W 24-godzinnym hackathonie Campus App Challenge, który odbył się na Politechnice Warszawskiej, główną nagrodę otrzymał zespół złożony ze studentów naszej Uczelni oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stworzona przez nich aplikacja, Indoor Available, automatycznie pobiera dane z systemu USOS, dzięki czemu zna indywidualny plan zajęć każdego z użytkowników, a także na bieżąco informuje o ewentualnej zmianie sali lub odwołaniu zajęć. Zastosowanie w niej mikrolokalizacji Indoorway umożliwia wyznaczenie najbardziej optymalnej drogi do celu, co w połączeniu z prostą w obsłudze nawigacją głosową pozwala niewidzącym na sprawne pokonywanie wszelkich zakrętów i łatwiejsze poruszanie się po uczelni.

To nie jedyny sukces naszych studentów podczas ogólnopolskich i międzynarodowych hackathonów. Na Malta Blockchain Summit, który odbył się na przełomie października i listopada 2018 r., zespół złożony ze studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (Bartosza Barwikowskiego, Łukasza Skarzyńskiego, Łukasza Berwida, Konrada Darocha) zajął drugie miejsce. 

Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zdobyli pierwsze miejsce w ubiegłorocznej edycji międzynarodowych zawodów pojazdów autonomicznych International Autonomous Robot Racing Challenge 2018, które odbyły się 13 i 14 lipca w Toronto.

Z kolei w Van Nuys w Kalifornii w kolejnych międzynarodowych zawodach dla studentów, tym razem tych konstruujących samoloty, zespół z Politechniki Warszawskiej zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced, 1. miejsce za prezentację techniczną w tej klasie oraz 3. miejsce za celność zrzutu. 

Numer 1 w Polsce!

PW po raz 13. z rzędu została najlepszą techniczną uczelnią w kraju w Rankingu Szkół Wyższych miesięcznika „Perspektywy”, a jednocześnie awansowała na trzecie miejsce wśród wszystkich polskich uczelni (plasując się tuż za Uniwersytetem Warszawskim i Jagiellońskim).

Pierwsze miejsce PW zajęła także w inny istotnym rankingu — konkursie na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię w Polsce – PRODOK. Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski zajęły w nim ex aequo pierwsze miejsce.

Student PW po godzinach

Nie samą Uczelnią student żyje. Wiosną 2018 r. na Politechnice Warszawskiej powstała pierwsza w Polsce Reprezentacja Akademicka w golfa.Treningi naszej Reprezentacji odbywają się na Stadionie Syrenka 3 razy w tygodniu. Nasi studenci uczestniczyli również w międzynarodowych zawodach curlingu. Byli także aktywni w międzyuczelnianych rywalizacjach, jak na przykład Krzysztof Łukasik, student Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, który zajął drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w Kolarstwie. Medal wywalczył w wyścigu kolarzy górskich. Z kolei Wojciech Bógdał, student Filii PW w Płocku, po sześciu dniach rywalizacji zakończył Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Tajlandii z tytułem mistrza świata. 

Na Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w lekkoatletyce w Berlinie wśród zawodników znalazł się Aleksander Kossakowski wraz z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim, studentem ostatniego roku studiów na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Silny duet wywalczył pierwsze miejsce w biegu na 1500 metrów.

Z kolei w lipcu podczas Grand Prix Thailand Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej zdobył dwa złote medale w kategoriach: muzyka sakralna oraz muzyka współczesna.

Promocja 

Nasi studenci aktywnie prezentują Politechnikę na piknikach edukacyjnych i festiwalach, w tym na International Festival of Warsaw. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy stolicy mieli możliwość doświadczyć różnorodności narodowości i kultur, których przedstawiciele mieszkają w Polsce. W programie festiwalu znalazła się Strefa Aktywnej Nauki, gdzie swoją działalność zaprezentowały Koła Naukowe z Politechniki Warszawskiej.

Jak co roku Polskie Radio we współpracy z Centrum Nauki Kopernik zorganizowało Piknik Naukowy. Wśród prawie 200 wystawców 22. edycji wydarzenia nie mogło oczywiście zabraknąć kół naukowych i reprezentantów wydziałów Politechniki Warszawskiej. 

W 2018 roku wystartowała pierwsza edycja Budżetu Partycypacyjnego PW.

Nasza działalność promocyjna, w tym ta prowadzona w mediach społecznościowych, została dostrzeżona i nagrodzona. Jury konkursu na kreatywną kampanię rekrutacyjną Genius Universitatis 2018 doceniło nasze działanie w kanałach mediów społecznościowych. Do konkursu zgłosiliśmy kompleksową kampanię promującą nasz Sklep internetowy. 

Z kolei promocja studenckiego bolidu e-MaksPower otrzymała główną nagrodę PROMyk 2018 za promocję głównych kierunków aktywności uczelni. Dodatkowo otrzymaliśmy Brązowy miecz konkursu KTR 2018 za Portal Kandydata, a znak Politechniki Warszawskiej został nominowany do 9. edycji konkursu HOW Logo Design Awards.