Podsumowanie 2016 roku

Najważniejsze wydarzenia z życia naszej Uczelni

Za nami 12 wyjątkowo intensywnych miesięcy. To był dla PW dobry czas - czas zmian, istotnych decyzji, wyzwań i radości. Snując plany na przyszłość, wróćmy jeszcze na chwilę, do tego, co przyniósł nam 2016 rok.

Wiosną poznaliśmy nowe władze naszej Uczelni. Rektorem został sprawujący tę funkcję także w kadencji 2012-2016 prof. dr hab. inż. Jan Szmidt. W gronie prorektorów pozostali prof. dr hab. Rajmund Bacewicz (Prorektor ds. Nauki), dr hab. inż. Krzysztof Lewenstein, prof. PW (Prorektor ds. Studiów), prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak (Prorektor ds. Rozwoju) i prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński (Prorektor ds. Filii w Płocku). Nowym Prorektorem ds. Ogólnych jest w obecnej kadencji prof. dr hab. inż. Wojciech Wawrzyński (wcześniej Dziekan Wydziału Transportu), a dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW (wcześniej Prodziekan ds. Nauczania na Wydziale Geodezji i Kartografii) dba o sprawy studentów jako Prorektor ds. Studenckich.

W minionym roku ogromne wyróżnienie spotkało Rektora PW, prof. Jana Szmidta - został on przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Siła badań

Podpisane porozumienia o współpracy z firmami i instytucjami raz za razem potwierdzały, że Politechnika Warszawska jest ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym i kluczowym partnerem dla biznesu. Nasza Uczelnia podpisała m.in. list intencyjny w sprawie powołania Centrum Elektromobilności i znalazła się wśród instytucji, które powołały Graphene in Poland. PW razem z Agencją Rozwoju Przemysłu będzie współdziałać na rzecz rozwoju innowacyjności polskiego przemysłu, a z PZU w obszarze projektów badawczo-rozwojowych. Podstawą współpracy z firmą Ericsson ma być z kolei przeprowadzenie badań w zakresie technologii 5G.

2016 rok upłynął na PW także pod znakiem wielu wspaniałych badań, odkryć i wynalazków stworzonych przez naszych pracowników, studentów i absolwentów. Media prześcigały się m.in. w podawaniu kolejnych informacji o B-Droidzie - automatycznym systemem do zapylania roślin (zwanym, dla uproszczenia, sztuczną pszczołą) i sztucznej krwi. Nasi studenci znów ruszają na podbój przestrzeni kosmicznej. Wszystko za sprawą PW-Sata2, czyli drugiego studenckiego satelity stworzonego na PW. W październiku minionego roku oficjalnie informowaliśmy, że urządzenie zostanie wyniesione na orbitę. W tym samym miesiącu nasi studenci testowali stworzoną przez siebie rakietę TuCan, którą można wykorzystać do wynoszenia do atmosfery niewielkich instrumentów badawczych. Dzięki pracy i pasji ludzi związanych z naszą Uczelnią mogliśmy i możemy z dumą mówić, że na Politechnice Warszawskiej powstaje wielka nauka

W ciągu ostatnich 12 miesięcy cieszyliśmy się również z naszych wyników w polskich i międzynarodowych rankingach uczelni. Politechnika Warszawska po raz 11. z rzędu została najlepszą uczelnią techniczną w Polsce w Rankingu Szkół Wyższych miesięcznika "Perspektywy". Poza tym awansowała w trzech ważnych światowych zestawieniach: QS World, QS EECA i THE World.

Poza laboratoriami

Życie na Politechnice Warszawskiej nie ogranicza się jednak wyłącznie do nauki i badań.

W 2016 roku po raz kolejny obchodziliśmy Święto Uczelni. Z tej okazji społeczność PW przygotowała wiele wydarzeń. Nowością był pokaz filmu w Dużej Auli Gmachu Głównego, a także degustacja oficjalnego Ciastka PW - Inżynierki, wybranego wcześniej w drodze konkursu.

W minionym roku świętowaliśmy 60-lecie Centralnego Klubu Studentów Politechniki Warszawskiej "Stodoła" i 65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca PW.

Dużo radości dostarczył nam nasz Chór Akademicki, który wygrał 47. edycję Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat. Było to trzecie zwycięstwo naszego zespołu w tym konkursie. Wcześniej tylko trzy inne grupy dokonały podobnej sztuki. Wszystkim zajęło to jednak więcej czasu. Nasi śpiewacy potrzebowali na to tylko pięciu lat – szybciej się nie da, bo po zwycięstwie w konkursie w kolejnym roku zespół nie bierze w nim udziału, tylko występuje w koncercie laureatów.

Latem żyliśmy emocjami sportowymi. Nasz student - Damian Czykier z sukcesami startował w lekkoatletycznych mistrzostwach Polski (wywalczył w nich dwa złote medale), a potem reprezentował nasz kraj w mistrzostwach Europy (4. miejsce) i igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (14. pozycja).

Zmiany wizerunkowe

Politechnika Warszawska, choć mocno zakorzeniona w tradycji i posiadająca swoją ugruntowaną markę, nieustannie się zmienia. Ważnym elementem tych zmian jest System Identyfikacji Wizualnej PW, którego wdrażanie rozpoczęliśmy w 2016 roku. Nasza Uczelnia zaczęła posługiwać się nowymi znakami, specjalną paletą barw i oryginalnymi czcionkami. SIW PW skonstruowany jest wokół hasła przewodniego "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy". To słowa wybitnego uczonego Alberta Einsteina, które mają pokazać siłę ludzkiej kreatywności.

Jesteśmy przekonani, że tej kreatywności nie zabraknie na Politechnice Warszawskiej także w 2017 roku