Znak Politechniki Warszawskiej

Piknik z okazji 100-lecia przyłączenia Mokotowa do Warszawy

Piknik z okazji 100-lecia Mokotowa - plakat

Piknik z okazji 100-lecia Mokotowa, fot. materiały prasowe

Z okazji rocznicy przyłączenia Mokotowa do Warszawy przez cały 2016 rok odbywa się szereg atrakcji dla mieszkańców stolicy. 18 czerwca 2016 roku w Parku Morskie Oko – Promenada odbędzie się główna impreza plenerowa "Zabawa 100-lecia – Mokotówka", podczas której zaprezentują się nasze koła naukowe.

Wśród wielu atrakcji pikniku zaproponowanych przez Urząd Dzielnicy Mokotów znajdzie się "wyspa nauki", gdzie m.in. najprężniejsze politechniczne koła naukowe będą prezentowały swoje naukowe osiągnięcia.

Koła naukowe Politechniki Warszawskiej, które zaprezentują się podczas Pikniku:

Chemiczne Koło Naukowe Flogiston

  • Podczas pokazów ChKN FLOGISTON widzowie będą mogli zaobserwować ciekawe reakcje chemiczne, w skład których wchodzą reakcje spalania z wydzieleniem dymów oraz ciepła. Dodatkowo można będzie podziwiać zielonego dżina oraz chemicznego słonia. W trakcie pokazu można zobaczyć jak zapala się ogień bez użycia zapałek oraz wiele innych fascynujących reakcji.

Studenckie Koło Naukowe Biomechaniki i Inżynierii Biomedycznej "Biomech"

  • Na stoisku odwiedzający będą mogli zobaczyć współczesną inżynierię biomedyczną od podszewki - będą tu zarówno płytki, gwoździe śródszpikowe, jak również endoprotezy, czyli wszystko to czym "naprawia się" złamane kości u człowieka. Studenci pokażą zastosowanie druku 3D w medycynie - od planowania operacyjnego, po wytwarzanie prototypów implantów. Goście będą mogli poznać działalność koła na polu pomocy zwierząt - pierwszą w Polsce, jeśli nie w Europie, wydrukowana technologią druku 3D protezę dla psa oraz poznać cały proces powstawania takiej protezy.

Koło Naukowe Robotyków

  • Robot Balansujący - robot, który mimo swojej statycznie niestabilnej pozycji, dzięki wbudowanym żyroskopom oraz specjalnemu algorytmowi, potrafi utrzymać pionową pozycję niczym Segway.
  • Manipulator szeregowy - dzięki algorytmowi zapamiętywania, każdy może poprowadzić ten manipulator tworząc swój własny obrazek, a on spróbuje go w jak najlepszy sposób odtwarzać tyle razy, ile tylko zapragniemy.
  • Drukarka 3D - dzięki drukarce 3D studenci potrafią zmaterializować dowolny kształt zaprojektowany w komputerze, zaczynając od części do robotów, aż po kolorowe figurki pokemonów.
  • Elektroniczna katarynka - urządzenie, które pozwala na odtworzenie dźwięków zapisanych na specjalnie przygotowanym do tego szablonie. Z jej wykorzystaniem KNR tworzy muzykę wykorzystując do tego wyłącznie długopis.

Koło Naukowe Energetyków

  • Turbina Gazowa (dalej TG) - turbina gazowa jest jednym z podstawowych silników cieplnych stosowanych w przemyśle. Pod względem mechanicznym nie jest skomplikowana, najprostszy model składa się ze sprężarki i turbiny zamontowanych na wspólnym wale oraz z komory spalania. Turbiny gazowe są stosowane przede wszystkim w lotnictwie (silniki lotnicze), jednak odpowiednie jednostki są spotykane także w energetyce. Ostatnio coraz popularniejsze jest stosowanie mikroturbin gazowych (o mocy do kilkuset kilowatów) w układach tak zwanej mikrokogeneracji (microCHP). W tych układach mikroturbiny są wykorzystywane do jednoczesnej generacji mocy elektrycznej oraz ciepła w obiektach publicznych (szpitale, szkoły, hotele i inne) oraz u odbiorców indywidualnych. Studenci pokażą z jakich podstawowych elementów składa się tego typu instalacja oraz przekażą swoją wiedzę na temat jej działania.
  • Fotowoltaika - układy ogniw fotowoltaicznych, zamieniających energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną stają się coraz bardziej popularne w Europie, w tym m.in. Niemczech. Ta silnie zależna od nasłonecznienia technologia po zamontowaniu na dachu budynku mieszkalnego umożliwia odbiorcy energii zostanie prosumentem, czyli jednoczesnym producentem i odbiorcą energii. Na stanowisku Koła Naukowego Energetyków studenci przedstawią możliwości paneli fotowoltaicznych oraz pokażą jak bardzo sprawność układu zależy od warunków zewnętrznych.

Ponadto tego dnia odbędą się koncerty, wystawy, pokazy konne, spektakle teatralne, zawody sportowe czy zabawy taneczne.  O godzinie 18:15 zagra Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band.

Zapraszamy 18 czerwca 2016 roku do Parku Morskie Oko - Promenada. Politechnika Warszawska jest partnerem imprezy. Wydarzenie z ramienia Politechniki Warszawskiej koordynuje Biuro ds. Promocji i Informacji.

Program wydarzenia (pdf, 1,20 MB)

Fotogaleria z konferencji prasowej zapowiadającej piknik